Przedpremierowy pokaz spektaklu dyplomowego

"Kamień" - reż. Grzegorz Wiśniewski - Teatr Studyjny PWSFTv i T w Łodzi

Przedpremierowy pokaz spektaklu dyplomowego studentów wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pt. "Kamień" Mariusa von Mayenburga w reż. Grzegorza Wiśniewskiego rozpocznie w czwartek nowy sezon w łódzkim Teatrze Studyjnym.

Jak poinformowała w środę PAP Jolanta Kolano ze Szkoły Filmowej oficjalna premiera spektaklu planowana jest na październik. Dodała, że pokazy przedpremierowe odbędą się - oprócz czwartku - także w piątek 15 sierpnia, sobotę 16 sierpnia, niedzielę 17 sierpnia i poniedziałek 18 sierpnia na dużej scenie Teatru Studyjnego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W Teatrze Studyjnym studenci IV roku wydziału aktorskiego łódzkiej uczelni przygotowują, prezentują swoje spektakle dyplomowe oraz realizują własne projekty artystyczne.

Autorem "Kamienia" jest współczesny niemiecki dramatopisarz Marius von Mayenburg. Bohaterami przedstawienia jest sześć osób, które tworzą swoją wersję historii domu, w którym przebywają nieustannie, przez kilkadziesiąt lat. Reprezentują różne pokolenia, narodowości i tradycje. W spektaklu grają: Alicja Juszkiewicz, Maciej Miszczak, Paulina Nadel, Anita Tomczak, Kaja Walden i Barbara Wypych. Przedstawienie wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Wiśniewski reżyserował również m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu czy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Łódzkiej publiczności znany z realizacji "Brzydal" w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Spektakl powstał również na podstawie tekstu von Mayenburga. Wiśniewski współpracuje również z Teatrem Studyjnym. Jego ostatnią realizacją ze studentami wydziału aktorskiego łódzkiej uczelni był "Shopping and fucking" według kontrowersyjnego tekstu Marka Ravenhilla.

Marius von Mayenburg jest uznawany za jednego z najbardziej cenionych przedstawicieli współczesnego dramatu niemieckiego, zaliczany do klasyków niemieckiego teatru współczesnego. Jest również reżyserem. Uznanie przyniosła mu sztuka "Ogień w głowie". Jest autorem dramatów: "Pasożyty", "Zimne dziecko", "Eldorado" czy "Brzydal".

(-)
Kurier PAP
14 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia