Przedpremierowy pokaz spektaklu w Senacie RP

„Inspekcja" - reż. Jacek Raginis-Królikiewicz - Teatr Telewizji Polskiej

5 kwietnia w Senacie RP odbył się pokaz przedpremierowy spektaklu Teatru Telewizji Polskiej „Inspekcja" Grzegorza Królikiewicza i Jacka Raginisa-Królikiewicza.

W wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, Senatorowie, Posłowie, Prezes Zarządu TVP Jacek Kurski, Członek Zarządu TVP Maciej Stanecki oraz aktorzy i twórcy spektaklu.

– Spektakl „Inspekcja" dotyczy spraw bardzo dla nas istotnych – mówił Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Przed ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej to bardzo dobry moment na refleksję i połączenie się myślami z tymi, którzy zginęli w Katyniu, a także w Smoleńsku.
- Dziękuję za Teatr Telewizji, bo to jest właśnie misja Telewizji Polskiej, która jest realizowana – dodał Marszałek Senatu RP.

– Podjęty w „Inspekcji" temat kuszenia Polaków do współpracy w Kozielsku, przez Stalina, za pośrednictwem NKWD, to nieznany szerszej publiczności wycinek tragedii katyńskiej, znakomicie przeanalizowany od strony historycznej i psychologicznej – podkreślił Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. – To spektakl bardzo ważny także w perspektywie ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w przeddzień której spektakl zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej.

Prezes Jacek Kurski podziękował za możliwość prezentacji spektaklu Teatru Telewizji w Senacie, „w miejscu ważnym dla polskiej historii i polskiego parlamentaryzmu".

– To kolejna, wyjątkowa cegiełka do budowy tego wielkiego dzieła, jakim jest Teatr Telewizji – zaznaczył Prezes TVP.

„Inspekcja" to wstrząsający obraz ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej, świadectwo patriotycznej postawy polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim. Wasilij Zarubin otrzymuje od Stalina zadanie zwerbowania polskich oficerów więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Poprzez manipulację i grę pozorów próbuje nakłonić wojskowych do współpracy z komunistami.

Atmosfera dramatu unaocznia przerażające położenie, w jakim znaleźli się polscy jeńcy oraz pozwala zrozumieć presję, jakiej byli poddawani. Spektakl bazuje na rzetelnej dokumentacji i faktografii.

„Inspekcją" miał powrócić do Teatru TV wybitny polski reżyser Grzegorz Królikiewicz, który w trakcie przygotowań do spektaklu zmarł. Pracę nad przedstawieniem ukończył jego syn Jacek Raginis-Królikiewicz – reżyser i współautor scenariusza.

Premiera spektaklu Teatru Telewizji „Inspekcja" w poniedziałek 9 kwietnia, godz. 20:35 w TVP1.
Spektakl będzie również dostępny na TVP VOD (vod.tvp.pl).

(-)
Materiały Teatru Telewizji
9 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia