Przedstawienia dla dzieci, warsztaty, koncerty i sympozia

IV BytOFFsky Festival

26 września rozpocznie się czwarty BytOFFsky Festival. Wsród gości m.in Studium Teatralne, Teatr Snów, Grupa Karbido ze "Stolikiem. Przedstawienia dla dzieci, warsztaty, koncerty i sympozia

Środa 26.09.

"Gory i Gordost"

W spektaklu wyreżyserowanym przez Marcina Brzozowskiego zaprezentują się studenci II roku wydziału aktorskiego PWSFTviT. Zainspirowała ich książka Germana Sadułajewa "Jestem Czeczenem", czyli opowieść o miłości do ojczyzny oraz studium poczucia pięknie pojmowanej narodowej dumy płynącej z tradycji przeciwstawionej medialnemu obrazowi czeczeńskiego uchodźcy. Wykorzystano też reportaże Anny Politkowskiej. "Naszym celem było zabranie głosu w imieniu ludzi, którym głos odebrano, którzy cierpieli, zignorowani przez międzynarodową społeczność" - mówią o sztuce sami aktorzy.

Występują: Anna Fatyga, Katarzyna Grabowska, Anna Pijanowska, Marta Ruszkiewicz, Milena Staszuk, Karol Górski, Jakub Kryształ, Jacek Knap, Rafał Łysak, Mateusz Mosiewicz, Patryk Pietrzak.

Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 20.00.

Czwartek 27.09.

"Co się stało z naszą bajką?"

Bytowiacy po raz kolejny będą mogli obejrzeć przedstawienie Studium Teatralnego na motywach powieści Hanny Krall, tym razem będzie to "Co się stało z naszą bajką?". Za reżyserię odpowiada Piotr Borowski. Dawno, dawno temu był sobie Wilk, który miał serdecznie dosyć mówienia wierszem i pożerania Czerwonych Kapturków, koźlątek, babć. Postanowił więc sprawdzić, jak jest w innych bajkach. Zbuntował się przeciwko etosowi, w którym żył długo i nieszczęśliwie. Baśń H. Krall to pytanie o nasze życie - to, co z nim robimy i co chcemy z nim zrobić. Spektakl powstał z myślą o tych, którzy w dzisiejszych czasach łatwo mogą zgubić się w rzeczywistości, nie wiedząc, co jest dobre i nie wiedząc, co dzieje się z ich bajką.

Występują (zamiennie): Jacek Niemaszyk, Bogna Groniecka, Waldemar Chachólski, Krzysztof Leszczyński, Michał Lorent, Mateusz Żaboklicki, Joanna Maksymiuk, Małgorzata Połubińska, Aleksandra Skurzyńska, Urszula Borkowska, Kinga Sobiecka, Kacper Pietraszewski, Katarzyna Piątkowska.

Sala Muzeum Zachodniokaszubskiego, godz. 18.00.

Piątek 28.09.

Seminarium "Forma artystyczna przedstawienia teatralnego"

Seminarium na podstawie spektaklu "Nos" wg Mikołaja Gogola. Prowadzący: Stanisław Otto Miedziewski (reżyser) i Mieczysław Giedrojć (aktor). W trakcie seminarium przybliżona zostanie sylwetka autora opowiadania, zaś po samym spektaklu aktor zademonstruje wybrane sceny pod kątem problematyki formy artystycznej. Do dyskusją włączeni zostaną widzowie.

Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 8.30 i 11.00.

"Wyobraź sobie, że - teatr samorodny i zabawa teatralna - warsztaty teatralne.

Z dziećmi ze szkół podstawowych spotka się Katarzyna Sygitowicz Sierosławska i Maciej Sierosławski z Teatru Rondo (godz. 8.00 i 12.00). Warsztaty to cykl ćwiczeń i zabaw wprowadzających w świat teatru, w którym w formie zabawy doskonalone są umiejętności w zakresie poprawnej dykcji, koordynacji ruchowej i współpracy w zespole. Młodzież gimnazjalną odwiedzą zaś aktorzy Studium Teatralnego (godz. 8.00 i 12.00).

"Pchła Szachrajka"

Przedstawienie dla dzieci (i nie tylko) na podstawie wiersza Jana Brzechwy zaprezentuje Teatr Planeta M. To pierwsza wizyty tej grupy na bytowskim festiwalu. Teatr powstał w 2007 r. z inicjatywy Magdaleny Płanety. Pierwotnie nazywał się Teatrem Na Fundamentach. Od początku skupia młodych, utalentowanych ludzi, dla których granie staje się narzędziem poznawczym oraz środkiem wyrazu i ekspresji własnej.

Spektakl "Pchła Szachrajka" zaskakuje oryginalnymi rozwiązaniami, a muzyka doskonałego, teatralnego kompozytora dopełnia tę małą formę.

Sala Muzeum Zachodniokaszubskiego, godz. 17.00.

"Pielgrzymka"

Z kolejnym plenerowym przedstawieniem do Bytowa przyjedzie znany u nas Teatr Snów. "Pielgrzymka" - na podstawie scenariusza i w reżyserii Zdzisława Górskiego - to historia grupy wędrującej przez życie, która wspomina i śni. Cofa się w czasie i wybiega w przyszłość, wspomina okres szkolny i dojrzałość, marzy o ładzie, celu, odmianie, ale też o chwili wytchnienia, w gospodzie, w domu. Bo wszyscy jesteśmy pielgrzymami. Jakie są cele naszych pielgrzymek? Czym różnimy się w tych wędrówkach? Jakie cuda spotykamy po drodze? Jakich nie dostrzegamy, a jakie mijamy bez refleksji?

Rynek, godz. 18.30.

"Stolik"

Czegoś takiego na BytOFFsky\'m jeszcze nie było. Z autorskim spektaklem audio przyjedzie teatr Karbido. Za kreację brzeń odpowiadają Marek Otwinowski, Michał Litwiniec, Igor Gawlikowski, Paweł Czepułkowski, Tomasz Sikora i Jacek Federowicz. To koncert, którego głównym instrumentem jest właśnie tytułowy stół. Jak recenzuje Joanna Ruszczyk z "Newsweeka": artyści głaszczą go, uderzają, pocierają blat, tną nożykami, opukują, kręcą na nim monetami, szurają kieliszkami, grają na zakamuflowanych strunach. Tworzą dźwięki - spektakl to godzina świetnej muzyki. Szeroki wachlarz stylów i nastrojów. Słychać rocka, afrykańskie bębny, a nawet brzmienia klubowe. Wszystko doprawione wokalem: zaśpiewami rodem z Mongolii, rytmami wzorowanymi na Eskimosach tworzonymi przez oddechy.

Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 20.30.

Sarakina

Sarakina to polsko-bułgarsko-czeski zespół wykonujący etno-jazzową muzykę bałkańską. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tabmura. Grupa koncertuje od 1999 r.

Zagrają: Jacek Grekow (gajda, kaval), Krzysztof Ostasz (instrumenty perkusyjne), Jan Mlejnek (klarnet, tambura) i Mateusz Bielski (kontrabas).

Restauracja Zamkowa, godz. 22.00.

Sobota 29.09.

"Leo"

Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć bytowianek z grupy teatralnej Zamkowa 2, nadarza się ku temu okazja. Przedstawienie "Leo" oparte jest o powieść Hermanna Hesse "Podróż na Wschód". To historia wyprawy tajemniczego bractwa. Grupa podróżuje w czasie i przestrzeni. Cel wyprawy, tytułowy Wschód, symbolizuje duchowe odrodzenie. Początkowa harmonia grupy zaczyna się rozpadać...

Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 11.00.

Wystawa

Sekcja plastyczna działająca przy Bytowskim Centrum Kultury kolejny raz w trakcie festiwalu BytOFFsky zaprezentuje swoje prace. Jakie tym razem dzieła pokażą utalentowani młodzi plastycy, którymi kieruje Mariola Jakacka?

Foyer BCK, godz. 12.00.

"Matka Mejra i jej dzieci"

Monodram w wykonaniu Caryl Swift wyreżyserował Stanisław Otto Miedziewski. Tekst powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana ("Jakbyś kamień jadła") i Ryszarda Bilskiego ("Urodziłam się z łopatą"), dotyczących masakr popełnionych w imię "czystek etnicznych" podczas wojny na Bałkanach w latach 1992-1995.

Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w 1992 r. straciła podczas tej wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie Klonowskiej - jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie- z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.

Monodram traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych.

Sala Muzeum Zachodniokaszubskiego), godz. 17.00.

"Moskwa-Pietuszki"

Monodram w oparciu o poemat Wieniedikta Jerofiejewa, gra Jacek Zawadzki. Jedno z najważniejszych przedstawień wyreżyserowanych przez Zygmunta Duczyńskiego. To historia alkoholika-intelektualisty Wieniczka jadącego pociągiem na 125-kilometrowej trasie z Dworca Kurskiego w Moskwie do Pietuszek do ukochanej i dziecka. Bohater poematu wygłasza monologi dotyczące alkoholu, filozofii, historii, kultury i polityki, a także rozmawia z innymi towarzyszami podróży, śpiewa z nimi, w międzyczasie pijąc wódkę.

Sala Muzeum Zachodniokaszubskiego, godz. 19.00.

"The Saintbox"

To tytuł muzycznego spektaklu multimedialnego. Wystąpią: Gaba Kulka (głos, fortepian, ukulele), Olo Walicki (kontrabas, gitara basowa, głos) i Maciek Szupica (obiekt video, laptop, głos).

Saintbox jest grą z widzem i słuchaczem, z konwencją występu scenicznego - przez połączenie dźwięku i obrazu bada wpływ, jaki obecność artysty ma na odbiór muzyki, granicę przebiegającą między publicznością a stojącym na scenie wykonawcą.

Saintbox tworzy spektakl, który ma być dla widza prawdziwym doświadczeniem, zmianą sposobu patrzenia i słuchania, nie skoncentrowanym na tożsamości samych artystów.

Muzyka przypomina bardziej formą i nastrojem ścieżkę dźwiękową do onirycznego filmu, nawiązującą do muzyki klasycznej, eklektycznego jazzu z lat 70., rocka i folku. Miejscami mroczną i niepokojącą, kiedy indziej liryczną, momentami żartobliwą.

Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 20.30.

"Trifonidis Roots"

W programie pod takim tytułem zagra Maciej Trifonidis. To bardzo osobisty, etno-jazzowy koncert, o którym sam muzyk mówi, że to "dźwięki zasłyszane w dalekiej przeszłości, a zagrane dzisiaj".

Muzyka M. Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety. Łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów.

Restauracja Zamkowa, godz. 22.00.

(-)
Materiał Teatru
19 września 2012

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Stanisław Moniuszko, Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki