Przedstawienia, które zobaczymy na OKT

47. Opolskie Konfrontacje Teatralne 2023: 28.05 - 03.06. 2023 r.

Pięć spektakli z teatrów w Krakowie, Wrocławia, Legnicy i Wałbrzychu znalazło się w finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". Wszystkie zostaną pokazane (28.05 - 03.06.) podczas 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Już po raz kolejny Opolskie Konfrontacje Teatralne powiązane są ściśle z trwającym przez cały rok konkursem „Klasyka Żywa". Po obejrzeniu przedstawień z całej Polski, Komisja Artystyczna do finału konkursu, który odbędzie się w Opolu, wybrała najlepszych pięć, które w ramach OKT będą walczyć o nagrody

- OKT od lat cieszą się dużą popularnością wśród miłośników teatru. Są wyjątkową okazją do obejrzenia najlepszych spektakli minionego sezonu, ale także dyskusji o aktualności klasyki i niewyczerpanych sposobach jej interpretacji. W trakcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych zapraszamy na pięć spektakli konkursowych, spotkania z twórcami, a także imprezy taneczno-muzyczne - mówi Magdalena Gabert, specjalistka ds. promocji i marketingu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Co zostanie zaprezentowanie na scenie?

W programie opolscy teatromani zobaczą:

- „Znachora" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
- „Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza z Wrocławskiego Teatru Pantomimy,
- „Sen Srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy,
- „Ballady i romanse ver. 2022" Adama Mickiewicza z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu,
- „Wyskubki" Tadeusza Różewicza z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

To będzie tydzień pełen emocji
W ramach 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbędą się czytania performatywne klasyki, w których udział wezmą Aktorki i Aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego.

W programie przewidziano prezentację utworów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej: „Szofer Archibald", „Mrówki" i „Baba-Dziwo".

- Nie zapominamy także o najmłodszych. Pierwszego czerwca z okazji Dnia Dziecka zapraszamy najmłodszych na czytania performatywne „Siała baba mak" i „Ptam" Krystyny Miłobędzkiej – tłumaczy Magdalena Gabert.

Oprócz scenicznych emocji, widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach. Dłuższe wieczory, po spektaklach i po rozmowach z twórcami umili muzyka na żywo. W trakcie wydarzenia znakomici muzycy będą mieli okazję przedstawić swoje brzmienia uczestnikom Festiwalu.

- Przewidujemy występy wielu twórców, którzy stworzą wspaniałą, muzyczną atmosferę – zachęcają organizatorzy.

Mateusz Majnusz
Materiał Teatru Kochanowskiego w Opolu
19 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia