Przedstawienie niepokojące, oszczędne w formie

"I będą święta" reż. P. Rowicki

W pierwszy poświąteczny piątek, 13 kwietnia, Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na kameralny spektakl o przewrotnym tytule "I będą święta".

Jego tematem przewodnim jest doświadczenie niespodziewanej śmierci bliskiej osoby. Mąż bohaterki monodramu, osoba publicznie znana i powszechnie szanowana, ginie w katastrofie lotniczej. Chociaż spektakl nie jest poświęcony pamięci ofiar, które straciły życie pod Smoleńskiem, trudno o lepszy wybór repertuaru, pokazanego niemal dokładnie w drugą rocznicę tych wydarzeń. Ale to nie polityka jest motywem wiodącym spektaklu w reżyserii Piotra Ratajczaka, na podstawie tekstu Piotra Rowickiego. Bohaterką monodramu jest młoda wdowa, którą osobista tragedia śmierci ukochanej osoby skłania do rozliczeń i zastanowienia się, jaką rolę pełniła do tej pory w życiu i jaką powinna zająć teraz. Jej rozpacz i próby oswajania osobistej traumy nieoczekiwanie stają się jednak sprawą publiczną, relacjonowaną przez media i elementem wykorzystywanym do rozgrywek politycznych.
"I będą święta" to przedstawienie niepokojące, o dużym ładunku emocji, a zarazem oszczędne w formie. Sugestywna gra zdolnej młodej aktorki Agnieszki Przepiórskiej, elektryzuje i skupia na sobie całą uwagę widzów. Zrozpaczona wdowa stojąca w świetle reflektorów, pośród zredukowanej do minimum scenografii wzrusza i wciąga widza w swój świat siłą autentycznych emocji. Choć odniesienia w sztuce do katastrofy smoleńskiej są ewidentne, temat żałoby przedstawiony jest językiem uniwersalnym i bezstronnym.Kameralny spektakl "I będą święta" to niewątpliwie wydarzenie nie do pominięcia. Dwa gościnne pokazy spektaklu, zrealizowanego w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie, odbędą się na małej scenie Łaźni Nowej

"I będą święta"
autor tekstu: Piotr Rowicki
reżyseria: Piotr Ratajczak
występuje: Agnieszka Przepiórska
światła: Karol Rothkaehl
Teatr Łaźnia Nowa
13 kwietnia 2012, godz. 18.00 i 20.00

(-)
Materiały Organizatorów
11 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...