Przedstawienie o Polsce

Historyczne "Dziady" Mai Kleczewskiej z Konradem-kobietą. "Dwie Polski"

Maja Kleczewska powraca do Krakowa po wielu latach i wystawia "Dziady" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Spektakl laureatki O!Lśnień spogląda na dzieło Adama Mickiewicza z nowej perspektywy. Jak wielka improwizacja zabrzmi, gdy powie ją kobieta? Można się o tym przekonać. W roli Konrada występuje bowiem Dominika Bednarczyk. Obok niej m.in. Jan Peszek, Hanna Bieluszko i Agnieszka Przepiórska.

- W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w 120-lecie prapremiery "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego swoją premierę mają "Dziady" Mai Kleczewskiej z dramaturgią Łukasza Chotkowskiego
- W ubiegłym roku reżyserka została laureatką w plebiscycie kulturalnym O!Lśnienia
- Dominika Bednarczyk, która w tym samym teatrze ponad 20 lat temu zagrała w debiutanckim przedstawieniu Kleczewskiej, wciela się w postać... Konrada
- Dziady anno domini 2021, jak zapowiadają twórcy i twórczynie, będą przedstawieniem o Polsce

O powrót do stolicy małopolski Dawid Dudko pytał Maję Kleczewską w wywiadzie w 2020 r. Wówczas reżyserka głosami czytelników i czytelniczek Onetu została okrzyknięta O!Lśnieniem w kategorii Teatr za spektakl "Hamlet" w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Szczególnym miejscem dla Kleczewskiej jest w Krakowie Teatr im. Juliusza Słowackiego. To tutaj miała swój profesjonalny debiut reżyserski w 2000 r. spektaklem "Jordan" z Dominiką Bednarczyk. Ponad 20 lat później ceniona krakowska aktorka w "Dziadach" wciela się w... Konrada.

"Dziady" anno domini 2021, jak zapowiadają twórcy i twórczynie, będą przedstawieniem o Polsce. Po 120 latach romantyczny dramat wraca na deski Teatru Słowackiego.

— Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu. Dziś dwie Polski to nasza codzienność — dwa walczące przeciw sobie narody. Poeci stają pomiędzy walczącymi w bratobójczej walce stronami. Są samotni. Żadna ze stron nie potrzebuje poetów. Jak w upiornym śnie, śnimy wciąż tę samą historię, przez co przegrywamy jako ludzie.

Polska konserwatywna chce zawłaszczyć poetów. Zamknąć im usta. Chce związać im ciała, zabić ich miłość. Chce zawłaszczyć narodową historię, napisać ją na nowo. Chce napisać historię sielską, bohaterską i niewinną. Można się udusić od tej niewinności. Polska salonu, konformistyczna, bez idei na przyszłość, chce jedynie dostatku i spokoju.

"Dziady" Mai Kleczewskiej: obsada, twórcy i twórczynie
W spektaklu grają: Tomasz Augustynowicz, Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Dorota Godzic, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Kaya Kołodziejczyk (gościnnie), Karol Kubasiewicz, Maciej Jackowski, Tomasz Międzik, Jan Peszek (gościnnie), Agnieszka Przepiórska / Natalia Strzelecka, Sławomir Rokita, Marcin Sianko, Feliks Szajnert, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tadeusz Zięba oraz tancerze Baletu Cracovia Danza.

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski, scenariusz sceniczny: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska, scenografia, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska, kostiumy: Konrad Parol, muzyka: Cezary Duchnowski, choreografia: Kaya Kołodziejczyk, asystent reżyserki: Tadeusz Pyrczak, inspicjent: Anna Wójcicka, producent: Bartosz Jelonek

Obsada spektaklu "Dziady", reż. Maja Kleczewska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Foto: Bartek Barczyk / Teatr im. Juliusza Słowackiego
Obsada spektaklu "Dziady", reż. Maja Kleczewska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Premiera spektaklu 19 listopada 2021 r. w 120-lecie prapremiery "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego. Szczegóły i daty kolejnych pokazów na oficjalnej stronie teatru.

Maja Kleczewska: z psychologii na reżyserię
Maja Kleczewska to jedna z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych. Absolwentka psychologii na UW i reżyserii na wydziale PWST.

Współpracowała m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy ("Burza", "Podróż zimowa", "Płatonow"), Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu ("Makbet", Dziady", "Zmierzch bogów"), Teatrem Narodowym ("Fedra", "Oresteja"), Starym Teatrem ("Zbombardowani", Sen nocy letniej"), Teatrem Śląskim ("Pod presją"), Teatrem Powszechnym w Warszawie ("Szczury", "Wściekłość", "Twarzą w twarz"), Teatrem Żydowskim ("Dybuk", "Golem", "Malowany ptak", "Berek") i Teatrem Polskim w Poznaniu ("Hamlet").

Laureatka Grand Prix Festiwalu Boska Komedia 2018, Srebrnego Lwa 45. Biennale Teatralnego w Wenecji czy nagrody na 37. Festiwalu de Otono w Madrycie.

(-)
Onet.Kultura
23 listopada 2021
Portrety
Maja Kleczewska

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...