Przedstawienie o żołnierskiej misji

"Chłopiec malowany" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Telewizji

W Studiu Teatralnym Dwójki pierwsza w nowym sezonie premiera - "Chłopiec malowany". Początek w niedzielę o 23.10.

Sztuka Piotra Rowickiego zdobyła w 2011 roku nagrodę im. Stanisława Bieniasza za najlepszy tekst dramatyczny podczas XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu. Opowiada historię, którą można streścić tak: dwóch oficerów przychodzi do domu poległego na misji wojskowej żołnierza, by jego rodzinę zawiadomić o tragedii. Przyjmuje ich matka, która częstując obiadem chce odwlec chwilę, w której usłyszy o śmierci ukochanego syna Jacka. W dodatku okazuje się, że nie poległ on na polu chwały...

Zrealizowany przez Piotra Ratajczaka spektakl pokazuje mankamenty sztuki. Jest ona workiem, do którego wrzucono wszystko, co autorowi skojarzyło się z tak tragicznym wydarzeniem jak śmierć polskiego żołnierza w czasie zagranicznej misji. Każda z postaci wyposażona została w taki zbiór cech i refleksji, że trudno się dziwić, że aktorzy wyrzucają z siebie kwestie jak serie z karabinu maszynowego. Dalekie od realnego świata nagromadzenie okoliczności sprawia, że nie istnieją oni jako pełnokrwiste postaci z charakterami, tylko ludzie z zadaniami przekazania informacji.

Dziwne to widowisko balansuje na granicy groteski. Do tego wszystkiego mamy też sceny matki z synem toczące się już zdecydowanie poza światem realnym... Jednym z zamiarów autora było zapewne rozliczenie się z mitem "chłopca malowanego" czyli stereotypem dzielnego, niezłomnego żołnierza pełnego cnót, ale nie jestem przekonana, czy ów zamiar się powiódł. Także realizacyjnie nie odkrywa przed widzami nowych pokładów treści - nie intryguje, ale nuży. Słowem - niewiele teatru w tym niespełna 50-minutowym spektaklu.

Małgorzata Piwowar
Rzeczpospolita online
30 września 2015

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia