Przegląd przedstawień

projekt "Teraz Polska"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy spektakli biorących udział w projekcie Teatr Polska. Do Warszawy przyjeżdżają przedstawienia z Elbląga, Koszalina, Krakowa i Legnicy. W najbliższy wtorek (12 października) o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się pokaz przedstawienia "Griga" w reżyserii Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego w Krakowie

Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną kierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Założeniem "Teatru Polska" jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Komisja Artystyczna projektu wytypowała dodatkowo cztery spektakle, które zostaną zaprezentowane w Warszawie jesienią 2010 roku.

W październiku w ramach Teatru Polska będzie można zobaczyć także: "Mein Kampf" w reżyserii Artura Hofmana z Teatru im. Aleksandra Sewrska z Elbląga (pokaz 15 października o godz. 19.00), spektakl "Zbrodnię i karę wg Heinricha Hoffmanna" Filipa Budweila z Teatru Figur w Krakowie (pokaz 23 października o godz.19.00), "Otella" w reżyserii Jacka Głomba z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (pokaz 10 listopada o godz. 19.00) oraz "Szewców" w reżyserii Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (pokaz 21 listopada o godz. 20.00). Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronach www.polska.e-teatr.pl oraz www.instytut.teatralny.pl.

Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną kierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami, a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. Komisja Artystyczna projektu wytypowała dodatkowo cztery spektakle, które zostaną zaprezentowane w Warszawie jesienią 2010 roku. Do drugiej już edycji programu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 18 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 17 teatrom, które odwiedzają w sumie 89 miejscowości w Polsce. Między 12 czerwca a 11 grudnia 2010 roku odbywa się 157 prezentacji.

W tegorocznej edycji projektu Teatr Polska biorą udział:

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu, Teatr Gry i Ludzie w Katowicach, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Centrum Kultury w Lublinie, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, Teatr im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Fundacja Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowu i Muzyce, Teatr Ateneum w Warszawie, Fundacja Teatr Malabar Hotel, Teatr Figur w Krakowie, Teatr Polski w Bielsko-Białej, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Organizatorami projektu " Teatr Polska" jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projektowi patronują: Program Pierwszy Polskiego Radia, Miesięcznik "Teatr" oraz portal "Wirtualna Polska".

http://www.teatrpolska.ezapisy.pl/ - rezerwacja biletów na "Grigę"

Rezerwacja biletów:
Instytut Teatralny, 22 501 70 18 - wszystkie spektakle.
Teatr Studio, 22 620 21 02 - na spektakl "Otello" - 30 zł
Centralny Basen Artystyczny, 22 339 06 08 - na spektakl "Szewcy" - 30 zł
Pozostałe bilety: 20 zł.

(-)
Materiały Organizatorów
7 października 2010

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...