Przegląd Studio Otwarte

w Teatrze Studio

Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy oraz hiszpański zespół flamenco La Kaita zaprezentują się podczas pięciodniowego przeglądu Studio Otwarte, który rozpocznie się w środę w stołecznym Teatrze Studio i potrwa do niedzieli.

Przegląd zainauguruje w środę spektakl "Marat-Sade", który wyreżyserował na deskach legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Lech Raczak. 

Dramat Petera Weissa był teatralnym hitem lat 60. Grano go od Berlina (światowa prapremiera w reż. Konrada Swinarskiego) po Nowy Jork (reż. Petera Brooka). W 1966 roku tę ostatnią wersję przedstawienia przerobiono na film (także w reżyserii Brooka), w którym zadebiutowała na ekranie późniejsza gwiazda brytyjskiego kina Glenda Jackson. Premiera spektaklu w realizacji Raczaka odbyła się w Legnicy w maju 2008 roku. 

Podczas przeglądu zaprezentowane zostanie też przedstawienie "Mackbeth" Teatru Pieśń Kozła w reżyserii Grzegorza Brala, aktualnego dyrektora artystycznego Teatru Studio. Przedstawienie jest owocem współpracy z Royal Shakespeare Company oraz Irkutsk Ensemble Authentic Music; bierze w nim udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski. Spektakl będzie można zobaczyć w czwartek, piątek i w sobotę. 

Widzowie zobaczą też spektakl-wykład "Mała Narracja" w wykonaniu reżysera, artysty sztuk wizualnych Wojciecha Ziemilskiego, wnuka hrabiego Dzieduszyckiego. Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Ziemilskiego, hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Ziemilski stworzył inscenizację w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne i choreografię współczesną. - Przedstawienie, łączące w sobie czytanie tekstu i prezentację slajdów, jest próbą skonfrontowania moich artystycznych wyborów z historią, na którą nie miałem żadnego wpływu - opowiada o swoim spektaklu Ziemilski.

Podczas przeglądu zaplanowano także koncerty, m.in. recital Joanny Trzepiecińskiej, która piosenki z Kabaretu Starszych Panów, ballady i piosenki aktorskie w jazzowych aranżacjach oraz koncert Krzysztofa Majchrzaka z zespołem A2.

Na zakończenie przeglądu, w niedzielę, wystąpi hiszpański zespół flamenco La Kaita. Urodzona w 1964 roku Maria de los Angeles Salazar Saavedra określana jest mianem "emocjonalnej śpiewaczki o surowym głosie". Jako La Kaita występuje wraz z cenionym śpiewakiem flamenco Alejandro Vegą, swoim bratem gitarzystą El Nene i tancerzem Antonio Silva.

(-)
PAP
17 marca 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia