Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży „Co nowego?”

Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

Od 10 do 16 grudnia Miejski Teatr Miniatura zaprasza na spotkanie wokół nowych i aktualnie eksplorowanych zagadnień w teatrze dla dzieci i młodzieży. Program przeglądu „Co nowego?” skupia się na trzech takich zagadnieniach: teatrze dokumentalnym dla dzieci i młodzieży, tematach lokalnych w teatrze młodego widza oraz spektaklach skierowanych do młodzieży w wieku 13-16 lat.

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć spektakle gościnne: „Über die grenze ist es nur ein schritt (Przez granicę już tylko jeden krok)" Deutsches SchauSpielHaus z Hamburga, opowiadający o trudnej sytuacji imigrantów poprzez historię Afrykańczyka Dede Affula, prapremierę „Męczenników" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie, historię nastoletniego Beniamina, który doznaje religijnego objawienia oraz „Na Warmii... dawno, dawno temu" Olsztyńskiego Teatru Lalek, spektakl dla dzieci od 4 lat, którego akcja rozgrywa się nad warmińskimi jeziorami, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu. Miniatura pokaże trzy swoje przedstawienia: „Baltica. Psa na krze", spektakl dokumentalny dla dzieci oparty na prawdziwej, lokalnej historii psa, który w 2010 roku przepłynął na krze połowę Wisły i został wyratowany na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku R/V Baltica, „Fahrenheita" teatralizującego przestrzeń laboratorium w opowieści o losach słynnego uczonego pochodzącego z Gdańska oraz ostatnią premierę „Remus" na podstawie kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego.

Pokazom spektakli będą towarzyszyły panele dyskusyjne z ekspertami z całej Polski, mające na celu wypracowanie konkretnych wniosków, rozwiązań i wskazówek, które będą mogły stanowić inspirację dla twórców teatru. Odbędą się cztery spotkania: „Lokalne historie w teatrze dla dzieci i młodzieży", „Teatr dokumentalny dla dzieci i młodzieży", „Do kogo mówimy? Współczesny nastolatek jako widz" oraz „Młodzież w teatrze. Formy i tematy". Wezmą w nich udział m.in. Anna Augustynowicz, Jacek Głomb, Michael Müller, Robert Jarosz, Mieczysław Abramowicz, Anna Jarmołowska i Zbigniew Rudziński. Panele będą też transmitowane na żywo w internecie na stronie www.teatrminiatura.pl

Partnerem Miniatury w tym przedsięwzięciu jest Gdański Teatr Szekspirowski, w którym odbędzie się większość przedstawień oraz część paneli. Dwa panele będzie również gościć Instytut Kultury Miejskiej, a otwierający przegląd spektakl „Baltic. Pies na krze" zostanie pokazany w Europejskim Centrum Solidarności. Natomiast ostatnie przedstawienie festiwalu – „Fahrenheit" – zostanie pokazane w świeżo otwartym po remoncie Teatrze Miniatura.

Bilety na popołudniowe spektakle przeglądu w cenach: 21 zł indywidualny, 19 zł rodzinny (od 4 osób), 17 zł grupowy są do nabycia w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w godz. 14.00-19.00 lub on-line. Bilety na spektakle przedpołudniowe można nabyć przed spektaklem w miejscach prezentacji. 11 grudnia studencki czwartek – wszystkie bilety po 17 zł. Na panele wstęp wolny.

Bilety | indywidualny 21 zł, rodzinny 19 zł od osoby (od 4 osób), grupowy 17 zł do nabycia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Bilety na spektakle przedpołudniowe do nabycia tylko przed spektaklem w miejscach prezentacji (ECS, GTS, Miniatura).
Bilety na spektakle popołudniowe i wieczorne do nabycia codziennie w godz. 14.00-19.00 w kasie GTS lub on-line.
Uwaga! Studencki czwartek 11 grudnia – wszystkie bilety w cenie 17 zł!
Na panele wstęp wolny.
Rezerwacja | Miejski Teatr Miniatura, tel. 601 628 377
Gdański Teatr Szekspirowski, tel. 58 351 01 01, bow@teatrszekspirowski.pl

(-)
Materiał Organizatora
29 listopada 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia