"Przemiana" Kafki w pięciu odsłonach

Południowobałtycka Akademia Teatru Niezależnego BAIT

28 listopada w Teatrze na Plaży oraz 29-30 listopada w Teatrze Gdynia Główna odbędą się pokazy spektakli dyplomowych Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego BAIT.

Serdecznie zapraszamy Państwa na spektakle dyplomowe wieńczące drugi rok Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. W ciągu trzech dni będzie można zobaczyć pięć produkcji zrealizowanych przez studentów BAIT. Młodzi twórcy stanęli przed nie lada wyzwaniem mierząc się z literaturą najwyższej próby - opowiadaniem "Przemiana" Franza Kafki. Pod okiem pięciu reżyserów: Ewy Ignaczak, Idy Bocian, Katarzyny Chmielewskiej, Lorety Vaskowej (Litwa) oraz Viliusa Malinauskasa (Litwa) stworzyli pięć różnorodnych w formie interpretacji. Czy udźwignęli dzieło mistrza Kafki? Przyjdźcie i oceńcie sami!

Program:

28 listopada 2013 godz. 20 Teatr na Plaży, Sopot

"Several Shifts"

reżyseria i choreografia: Katarzyna Chmielewska

choreografia i wykonanie: Vaida Baltrušaityt, Marek Elsner, Wojciech Jaworski, Przemek Jurewicz, Iwona Konecka, Saida Saldukait, Rosa Auf der Strasse

"Przemiana" Franza Kafki w tanecznej interpretacji to wyzwanie tyleż ryzykowne, co ciekawe i pociągające. Rejestracja refleksji nad drobnymi zmianami, często wydarzającymi się wobec innych - wówczas stającymi się nowym otwarciem i szansą na zrozumienie skomplikowanych mechanizmów osobowości. W "Several Shifts" to ciało jest głównym przekaźnikiem, ważna jest tu jego energia i atmosfera, w której buduje ono relację z partnerem i grupą.

29 listopada 2013 godz. 18 Teatr Gdynia Główna, Gdynia

"8 Przemian"

reżyseria: Loreta Vaskova / scenariusz: zespół

obsada: Oksana Auškalnyt, Karolina Gaffke, Monika Hołubowicz, Ewelina Jasicka, Agne Levickait, Małgorzata Polakowska, Piotr Rogalski, Natalia Wiśniewska

Gdybyś mógł się zmienić w zwierzę, jakie byś wybrał? Dlaczego właśnie to, i co mówi o Tobie ten wybór? 8 osób, 8 zwierząt, 8 monologów - 8 metamorfoz. Spektakl stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o to, jak dokonujemy zmian w naszym życiu. Co musi się wydarzyć, żeby pojawiła się refleksja będąca impulsem do zmiany? I gdy się pojawi czy wystarczy nam odwagi, żeby za nią podążyć? Czy... wystarczy Ci odwagi?

"Gorączka"

scenariusz i reżyseria: Baha Ciach / opieka reżyserska: Vilius Malinauskas

obsada: Raminta Bartušyt, Marek Głuszczak, Dominika Grenda, Aleksandra Kania, Brigita Lubyt, Dagmara Ochendowska, Iwona Prusko, Gerda Simonavičit

Co to znaczy przeistoczyć się w robaka - fizycznie, emocjonalnie, wewnętrznie? Dlaczego w robaka? O czym chcemy powiedzieć używając tekstu Kafki? To pytania stanowiące punkt wyjścia dla próby otwarcia surrealistycznego dzieła. Jej rezultatem jest spektakl ukazujący świat dysfunkcyjnych relacji ukrytych za fasadą porządnej, mieszczańskiej rodziny, której życie oparte na stereotypach, archetypach i dogmatycznym myśleniu wprowadza w świat teatru, w którym śmiech i łzy są blisko siebie, ciągle obecne.

30 listopada 2013 godz. 18 Teatr Gdynia Główna

"Coup d'etat"

reżyseria: Živil Beniušyt, Aiva Krupelyt, Błażej Tachasiuk / opieka reżyserska: Ida Bocian / scenariusz: Ewelina Jasicka, Živil Beniušyt, Aiva Krupelyt, Błażej Tachasiuk

obsada: Veronika Matuiza, Jacek Panek, Božena Simonavičit, Katarzyna Szczepaniak, Sandra Szwarc, Błażej Tachasiuk

Być głową rodziny. To trudna i odpowiedzialna, ale niezbędna funkcja. Rodzina na niej polega, wierzy, że w razie kryzysu nad wszystkim zapanuje, poprowadzi przez trudne czasy. A co jeśli kiedyś jej zabraknie? Co jeśli głowa postanowi, że już nie będzie nad niczym panować? Dekapitacja. Tragedia. Chaos. Jednak rodzina musi żyć dalej. A jak to robi? Po prostu - wykształca nową. Miejsce ściętej zajmuje inna, lepsza, silniejsza. Jedyne pytanie brzmi - czyja?

"Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał"

scenariusz i reżyseria: Christoffer Tagesson Alessandra Cali, Arnas Mozeris, /

asystent reżyserów: Łukasz Dobrowolski / opieka reżyserska: Ewa Ignaczak

obsada: Ola Bengtsson, Alessandra Cali, Łukasz Dobrowolski, Arnas Mozeris, Sonteina Palaikyt, Penny Shefton, Christoffer Tagesson, Loreta Zagubovič-Baranowska

Dla trójki młodych reżyserów najbardziej wymagająca okazała się koncepcja przestrzeni. Przestrzeni, która organizuje działanie postaci, która staje się interpretacją i strategią, tkanką emocjonalną spektaklu. Takie myślenie zrodziło pytania: co się przyśniło Gregorowi, że zaspał? Czy to może tylko sen, podczas codziennej podróży do pracy? Od tego momentu ruszyli. Oby wystarczyło im odwagi i radości w procesie twórczym. A łatwo nie jest...

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, konieczność rezerwacji na dyplomybait@gmail.com

South Baltic Academy of Independent Theatre - a Tool of Social Change /

Południowobałtycka Akademia Teatru Niezależnego - narzędziem zmiany społecznej (BAIT) to projekt mający na celu wykształcenie przyszłych liderów i animatorów kultury, pochodzących z regionu południowego Bałtyku, którzy w przyszłości realizować będą innowacyjne działania kulturalne. Głównym narzędziem edukacji w projekcie jest teatr i metody stosowane w tzw. nurcie niezależnym, rozwijające w niezwykle skuteczny sposób zdolności interpersonalne, jak również będące efektywnym narzędziem używanym do walki z marginalizacją i wyrównującym szanse w dostępie do kultury. W trakcie projektu studenci uczą się różnorodnych technik teatralnych, zdobywają wiedzę jak pisać projekty i wnioski o dotacje, a także jak realizować własne inicjatywy oraz prowadzić warsztaty teatralne. Zwieńczeniem każdego roku nauki są przygotowane przez studentów spektakle dyplomowe.

Projekt ma również na celu integrację młodych uczestników z Polski, Litwy i Szwecji. Stanowi on dla nich okazję do opracowanie wspólnej metodologii pracy animacyjnej poprzez narzędzia teatralne, na podstawie doświadczeń z różnych krajów oraz sprawdzenia jej skuteczności w praktyce.

To innowacyjne połączenie sztuki i metod rozwijających kapitał ludzki zyskało uznanie i dofinansowanie Komitetu Sterującego Programu "Południowy Bałtyk", a także grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wsparcie finansowe Miasta Sopotu oraz pomoc Lietuvos Respublikos Kultros Ministerija ( Ministry Of Culture Of The Republic Of Lithuania), LR Vidaus Reikal Ministeria (Ministry of the Interior of the Republic of Lithuania).

Południowobałtycka Akademia Teatru Niezależnego BAIT

www.sbait.eu

www.facebook.com/SouthBalticAcademyOfIndependentTheatre

kontakt: Biuro BAIT

(-)
Materiał Teatru
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia