Przemiana Midasa

"Exit 8" - reż. Jerzy Lach - Teatr Praga w Warszawie

W Teatrze Praga Jerzy Lach wystawia "Exit 8". Sztuka dotyka spraw aktualnych nie tylko w środowisku marketingowym

Jan Midas, bohater "Exit 8", to 32-latek, którego tylko rok dzieli od wieku, kiedy wypadałoby zostać albo Mesjaszem, albo przynajmniej Prorokiem. To odnoszący polityczne sukcesy marketingowiec, fachowiec od manipulowania ludźmi. 

Poznajemy go na jednym z terminali, w chwili rozpoczęcia przez niego szkolenia kandydata na prezydenta. Po drodze spotyka Nemezis, rodzinę, ludzi, których znali na których życie wpłynął, przechodzi specyficzną "inicjację". Stajemy się świadkami jego rozliczenia z własną przeszłością, jego "przebudzenia". Midas na naszych oczach staje się innym człowiekiem.

Już wie, kim się stał i dlaczego. Aby ocalić resztki siebie, wie, że musi zmienić swoje życie. Wtedy okazuje się, że to wszystko, co przeżył, było jedynie iluzją, manipulacją zorganizowaną przez jego Szefa. Wielką grą. Manipulujący stał się Zmanipulowanym. Ale świadomość ułudy i tego, że wszystko jest względne, pozwala mu zmienić swoje życie. To satyryczna opowieść o prężnym trzydziestodwuletnim marketingowcu, który manipulując z racji zawodu, zostaje sam zmanipulowany.

Temat niezwykle aktualny, dotyczący nas wszystkich, nie tylko marketingowego środowiska, bo czy nie jest tak, że codziennie manipulujemy i manipulacji podlegamy?

Scenariusz został napisany przez Ediego Pyrka oraz Jerzego Lacha. Edi Pyrek to znany spindoktor, który doradzał premierom, kilku ministrom oraz posłom w Polsce. Był negocjatorem pokojowym w Afganistanie oraz szkoleniowcem od negocjacji i technik wpływu kierownictwa telewizji.

Jerzy Lach, to autor kilkudziesięciu przedsięwzięć teatralnych w tym kultowego spektaklu "Ratujcie nasze dusze" wielokrotnie nagradzanego na festiwalach Jesteśmy przekonani, że scenariusz napisany przez tak wytrawnego znawcę tematu manipulacji oraz doświadczonego twórcę teatralnego będzie gwarancją powodzenia spektaklu.

(-)
Dziennik Gazeta Prawna
27 grudnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia