Przemysław Borys - tenor

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Student I roku studiów doktoranckich Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz absolwent Masterstudium w Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Elizabeth Wilke.

Stypendysta programu Erasmus w Hochschule für Music w Dreźnie. Jest zdobywcą Grand Prix w III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Śpiewaków w Kownie (Litwa), zdobywcą bursztynowej struny na I Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre”, laureatem Nagrody Specjalnej Dyrektora I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ars Musica” w Suwałkach, laureatem II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w ramach 2. Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie, laureatem Nagrody Specjalnej Teatru Wielkiego w Poznaniu w Konkursie Wokalnym im. Jana Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie, finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Martinelli-Pertile Montagnana in Padova (Włochy), finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego L’Orfeo di Claudio Monteverdi w Veronie (Włochy) oraz zdobywcą wyróżnienia w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Karpaczu.

Współpracował z dyrygentami m.in. Jerzym Salwarowskim, Markiem Traczem, Wojciechem Rajskim, Janem Ślękiem, Stanisławem Gałońskim, Przemysławem Stanisławskim, Alanem Urbankiem, Janem Tomaszem Adamusem, Piotrem Deptuchem, Markiem Toporowskim, Wojciechem Rodkiem, Rubenem Silvą, Benjaminem Baylem, Jozefem Wallnigiem, Eraldo Salmierim, Milosem Krejči, Ernstem Kovacicem, Krijnem Koetsveldem, Jensem Lorenzem, Francesco Bottigliero. Jest uczestnikiem I Wrocławskiego Turnieju Tenorów (2008), XIV Turnieju Tenorów Polskich w Poznaniu (2009) i XI Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie (2009). Brał udział w licznych kursach wokalnych w Dusznikach Zdroju, Wrocławiu, Karpaczu, Hedensee oraz w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Teresę Żylis-Gara, Elizabeth Wilke, Janusza Monarchę, Ingrid Kremling, Olega Melnikova, Eugeniusza Sąsiadka, Christiana Elssnera. Koncertował na Litwie, w Niemczech, Austrii, Holandii, Włoszech, Rumunii i Chinach.

(-)
Materiały OiFP
24 stycznia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia