Przenikliwy portret Polaków

Premiera „Rodziny" w reżyserii Wojciecha Malajkata – 18 grudnia w wersji online dla widzów w całej Polsce!

18 grudnia o 19:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na premierę „Rodziny" w reżyserii Wojciecha Malajkata. Odbędzie się w wersji online dla widzów w całej Polsce. Jak podkreśla reżyser, „będzie to spektakl na dwanaście głosów z uśmiechem w tle". „Spektakl zakończy XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych" – zaznacza Ewa Pilawska.

W marcu COVID napisał nieoczekiwany - nie tylko dla teatrów - scenariusz. Choć udało nam się pokazać zdecydowaną większość przedstawień zaplanowanych w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, nie mogliśmy zagrać trzech ostatnich spektakli. Musieliśmy zmienić plany - 18 grudnia zakończymy tę edycję Festiwalu premierą „Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Ze względu na pandemię i przerwaną intensywność Festiwalu wyjątkowo w tym roku nie będziemy rozstrzygać Plebiscytu Publiczności – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska.

„Rodzina" to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem – sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała. Ogromnie się cieszę, że Wojciech Malajkat przyjął propozycję reżyserii sztuki Słonimskiego – dodaje Ewa Pilawska.

Chciałbym, żeby ten spektakl zabrał głos w dyskusji. Żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze. Szukamy tożsamości – czasem na siłę. „Rodzina" Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. Podaje w wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy? – podkreśla Wojciech Malajkat. Strasznie pomieszały nam się pojęcia i definicje. I tym spektaklem chcielibyśmy coś uporządkować. Byłbym skrajnym optymistą, gdybym zakładał, że spektakl teatralny może zmienić rzeczywistość. Z pewnością jednak „Rodzina" postawi szereg ważnych pytań, które mogą mieć udział w tej zmianie – zaznacza reżyser.

Choć obecnie nie możemy grać na żywo, nie narzekamy na brak zajęć. Dominuje duch twórczości, trwają intensywne próby – tworzymy w Teatrze taką „wyspę marzycieli" – dodaje Ewa Pilawska. Premiera „Rodziny" odbędzie się 18 grudnia o 19:00 online. Bilety będzie można kupić na stronie www.powszechny.pl w symbolicznej cenie: 20 groszy.

„Rodzina"
Autor: Antoni Słonimski
Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Barbara Szcześniak, Marek Kasprzyk/Artur Majewski, Jakub Kotyński, Michał Lacheta, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk, Paweł Okoński/ Adam Marjański, Jan Wojciech Poradowski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

 

Justyna Tomczak
Materiał Teatru
1 grudnia 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...