Przeprowadzka

- Teatr Kwadrat w Warszawie

Po 35 latach spędzonych przy ul. Czackiego Kwadrat zmienia siedzibę. Pierwszy spektakl w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141 będzie miało miejsce 8 grudnia

Pożegnalne spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę. Nie zabraknie na nim aktorskich legend. Choćby Jana Kobuszewskiego, który z Kwadratem był związany od jego powstania.

- Ta scena żyła bez przerw, mimo politycznych zawirowań - podkreśla obecny dyrektor Andrzej Nejman. - Nawet, gdy w stanie wojennym zaczęły się problemy z ówczesną władzą i formalnie, na jakiś czas, Kwadrat przyłączono do Teatru Na Woli, to scena funkcjonowała.

W wyniku przekształceń własnościowych i sprzedaży dotychczasowej siedziby, po kilkakrotnym przesuwaniu terminu przenosin, od grudnia Kwadrat zacznie grać w nowym miejscu.

W Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, czyli dawnym Kinie Grunwald, trwa remont. - Wygląd sali sprawi ogromną niespodziankę tym, którzy to miejsce znali - obiecuje Nejman.

Z siedziby klubu aktorzy będą korzystać na zmianę z właścicielami, czyli wojskiem. Umowę podpisali na rok. Najchętniej jednak zostaliby przy al. Niepodległości aż do przenosin do docelowej siedziby. Tę, oficjalnie, obiecało im już miasto w dawnym kinie Wars.

- Czekając na podpisanie umów, siedzimy jak na rozżarzonych węglach - mówi Nejman. - Współpraca z wojskiem zapowiada się wspaniale, ale ma zamknięte ramy czasowe, więc każdy miesiąc jest na wagę złota. W najbardziej optymistycznej wersji do stałej siedziby Kwadratu przy Rynku Nowego Miasta widzowie zostaną zaproszeni w 2013 roku. Na razie powinno ich ucieszyć, że o bilety powinno być łatwiej niż w kasach przy Czackiego. Sala klubu ma prawie dwa razy więcej miejsc.

Jolanta Gajda-Zadworna
Zycie Warszawy
29 listopada 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia