Przerwa na teatr

Dzień performatywny na UW - Niezależne Zrzeszenie Studentów

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego, wolni słuchacze, a nawet dociekliwi przechodnie mogą 30 marca obejrzeć kilkanaście pokazów teatralnych i tanecznych

Gdzie? Otóż sprawa wymaga poszukiwań, bo organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów festiwal „Stud(n)ia Performansu. Dzień performatywny na UW” odbywać się będzie w przerwach między zajęciami, przy różnych wydziałach, w różnych godzinach. Rozpocznie się o godz. 9.30 a skończy... o 22.30.

Program podzielono na dwie części. Pierwsza – „Akcja w kwadrans” – rozegra się w różnych zakątkach Kampusu Głównego. Studenci obejrzą spektakle Performerii Warszawy, Teatru Wolandejskiego, grupy Kontakt Improwizacji czy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”. Równolegle w kawiarni Afrezja zobaczą animacje (od klasycznej rysunkowej do filmu lalkowego) autorstwa członków Pracowni Filmu Animowanego Hieronima Neumanna z warszawskiej ASP. Na ekranie m.in. „Mazurek Chopina” Kuby Mazurkiewicza, który otrzymał za niego I nagrodę na Festiwalu Chopin – Pole Widzenia /Pole Słyszenia.

Część druga dnia performatywnego nosi tytuł „Studio Performansu”. W budynku dawnego BUW-u od rana będzie wyświetlany film sonda, w którym widzowie wypowiadają się na temat odbioru performance’u. A na godz. 18.30 zaplanowano Pojedynek Tytanów, podczas którego reżyser teatralny Wojtek Ziemilski oraz choreograf Edyta Kozak zaprezentują własną definicję performance’u, a także podzielą się swymi inspiracjami i doświadczeniami.

Na finał przygotowano spektakl teatralny studenckiego zespołu Teraz Poliż „Liminalna. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić” (godz. 20) i koncert grupy Ostatni Przystanek Postępu.

Sandra Wilk
Zycie Warszawy
24 marca 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...