Przesłanie J. Jekiela

Dzień dobry.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Baletu przesyłam przesłanie Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie, wiceprezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

„Kiedy tancerz tańczy, ziemia pod nim jest święta" – mówiła Martha Graham, amerykańska tancerka, jedna z najważniejszych postaci wśród prekursorów współczesnego tańca.

Ciało – najdoskonalszy i najpiękniejszy instrument, jaki wymyśliła natura. Wyraża wzruszenie, gniew, smutek, radość, wszelkie emocje, jakie tylko nosi w nim człowiek. Wyrażamy je codziennie swoją „mową ciała", ale najdoskonalej potrafią je przekazać tancerze. Drobnym gestem i wielkim aktem tworzenia... Dzielą się podczas swoich spektakli wspaniałym uniesieniem, tańcem, choć ciało mają udręczone bólem i codziennymi wielogodzinnymi zmaganiami z oporem materii. Dla tancerza praktycznie nie ma bariery. Ta materia, w której zaklęte są przeżycia, ciało, które chce wyrazić wszystko, co widz chce zobaczyć. Poruszyć widownię, wywołać wstrząs, doznania estetyczne...

Ciało jest piękne i wielomówne. Ruch jest piękny i wielomówny. Taniec to sposób na wyrażanie siebie, ludzka, fenomenalna kompozycja. Wystarczy się zapatrzyć, wsłuchać, chłonąć. Bo „kiedy tancerz tańczy, ziemia pod nim jest święta"...

Z okazji Międzynarodowego Dnia Baletu życzę wszystkim tancerzom i choreografom, by ciało zawsze mówiło wyraźnie, dobitnie, pięknie i docierało do najgłębszych pokładów wrażliwości widza.

Jacek Jekiel

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku
19 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia