Przesłanie, które daje siłę i optymizm

Premiera „Odwagi" na podstawie książki Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na prapremierę „Odwagi". Spektakl na podstawie książki Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska. Prapremiera w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji" odbędzie się w czwartek 2 grudnia o 10:00. Dzień wcześniej, 1 grudnia o 12:00, spektakl będzie można obejrzeć w sieci. Będzie transmitowany na żywo z Małej Sceny w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących".

„Odwaga" opowiada historię Marysi – nastolatki, która każdego dnia mierzy się ze swoimi lękami. Czuje się wyobcowana w świecie, w którym naszą wartość określa nasza popularność - ilość like'ów i followersów. W świecie, w którym trudno poradzić sobie ze swoim indywidualizmem... Marysia przenosi się do nowej szkoły. Czy uda jej się odnaleźć się w nowym miejscu i zyskać akceptację w nowej grupie?

Ale moim zdaniem tematów w „Odwadze" jest znacznie więcej. W historii Marysi, dorastającej dziewczynki, która wraz z mamą ucieka do babci od ojca stosującego przemoc, poruszone są nie tylko problemy dotyczące okresu dojrzewania, ale również problemy uniwersalne, z którymi mierzymy się niezależnie od wieku. Presja środowiska i konieczność konfrontowania się z trendami, które współcześnie coraz częściej wyznaczają modni influencerzy i influencerki. Bieda - oraz piętno, którym nas naznacza. Poszukiwanie własnej tożsamości i transseksualność – jak zaakceptować siebie, żeby być szczęśliwym człowiekiem? Ekologia – jak niszczymy świat, w której żyjemy i w którym będą żyć nasze dzieci i wnuki? To tylko niektóre z tematów, jakie podejmujemy w najnowszej prapremierze – podkreśla dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

„Odwaga" ma moim zdaniem bardzo istotne przesłanie, które daje siłę i optymizm. Pozwala nam spojrzeć na wiele spraw z głębszą refleksją. Przez całe życie przychodzi nam się mierzyć z własnymi lękami. Jako dzieci boimy się na przykład ciemności, potem ten strach ustępuje miejsca innemu – zaczynamy bać się o zdrowie bliskich, wychowanie i wykształcenie naszych dzieci, utratę pracy lub o to, że kogoś zawiedziemy. Wreszcie boimy się samotności i śmierci. Ale „Odwaga" przypomina, że przecież na tym polega życie. Że te wszystkie doświadczenia i stoczone walki wzbogacają nas, rozwijają, uwrażliwiają, pozwalają nam dorosnąć. Czynią z nas lepszych i mądrzejszych ludzi – podsumowuje Ewa Pilawska.

Prapremiera „Odwagi" odbędzie się 2 grudnia 2021 o 10:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi z udziałem publiczności. To już 11. spektakl, który został zrealizowany w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji" – unikatowego edukacyjnego projektu, na który składają się spektakle i warsztaty. Twórcą warsztatów jest Andrzej Jakubas - współprowadzi wszystkie wspólnie z zaproszonymi specjalistami z dziedziny edukacji, filozofii, psychologii czy wspinaczki wysokogórskiej. Warsztaty z założenia odrzucają formułę przekazywania gotowych odpowiedzi. Ich fundament stanowią pytania, a celem jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego poszukiwania tropów i odwagi do znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Dzień wcześniej, 1 grudnia o 12:00, spektakl będzie można obejrzeć w formie streamingu. Będzie transmitowany na żywo z Małej Sceny w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących". Bilety kosztują symboliczne 20 groszy, a udział w projekcie zapowiedziały osoby z dysfunkcją wzroku z całej Polski, w tym szkoły dla niewidomych z kilku województw.

11. spektakl w cyklu "Dziecko w sytuacji"

Miłosz Słota
Materiał Teatru
1 grudnia 2021
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...