Przesłuchanie dla aktorów

poszukiwany odtwórca roli męskiej w sztuce Mullera

Niezwykle ciekawą propozycję dla aktorów przygotował Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Ogłosił bowiem nabór do roli męskiej w polskiej wersji spektaklu Mauzer według Heinera Müllera.

Przedstawienie wyreżyseruje wybitny twórca współczesnego teatru - Theodoros Terzopoulos (na zdjęciu). To niezwykła okazja dla młodych aktorów na współpracę z jedną z największych osobowości współczesnego życia teatralnego. Spektakl będzie przygotowywany we Wrocławiu w ramach programu "Masters in Residence", a jego premierowy pokaz 11 października otworzy Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy" - Sezon Mistrzów, organizowany przez Instytut Grotowskiego. 

Theodoros Terzopoulos urodził się w wiosce Makrygialos w północnej Grecji. Studiował aktorstwo w Atenach. W latach 1972-1976 brał udział w próbach i pracował jako asystent reżysera w Berliner Ensemble. Ten światowej sławy reżyser znany jest ze swojego autorskiego, skodyfikowanego języka teatralnego o interkulturowej podbudowie. Założyciel Teatru Attis, twórca idei Światowej Olimpiady Teatralnej i dyrektor artystyczny jej edycji, w latach W 2008 roku koordynował prace nad programem kulturalnym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Terzopoulos reżyseruje gościnnie i prowadzi warsztaty w teatrach na Wschodzie i Zachodzie. Wśród spektakli zrealizowanych przez niego międzynarodowe uznanie zyskały m.in.: Bachantki i Medea Eurypidesa, Persowie Ajschylosa oraz Król Edyp Sofoklesa. W 2009 roku, w ramach I edycji festiwalu "Świat miejscem prawdy" zaprezentował we Wrocławiu spektakl Ajaks. Szaleństwo.

Akcja Mauzera toczy się podczas rosyjskiej wojny domowej między bolszewikami i zwolennikami władzy carskiej. Utwór, inspirowany sztuką dydaktyczną The Measure i estetyką japońskiego teatru n, przedstawia nietypową rozprawę. Jej głównymi bohaterami są A i B - kaci na usługach rewolucji, którzy zostają skazani na karę śmierci. Utwór piętnuje prymitywną przemoc, która towarzyszy każdej rewolucji. W spektaklu wystąpi pięciu aktorów oraz jedna aktorka. Praca rozpocznie się 27 sierpnia i potrwa do 9 października w Studiu Na Grobli. Przedstawienie grane będzie w języku polskim, ale próby prowadzone będą w języku angielskim. Premierowe pokazy spektaklu odbędą się w dniach 11-14 oraz 18-20 października 2012 roku.

Poszukiwani kandydaci to mężczyźni w wieku 20-50 lat, którzy potrafią pracować ze słowem oraz wyróżniają się sprawnością fizyczną. Zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie prosimy o kontakt z Marie Magneron: marie@grotowski-institute.art.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 sierpnia.

Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Materiały Teatru
7 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia