Przetarg na koncepcję CEM

Centrum Edukacji Muzycznej w domu Wojciecha Kilara

Samorząd Katowic ogłosił przetarg na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej domu Wojciecha Kilara, zmarłego w 2013 r. wybitnego kompozytora i pianisty. Powstanie tam Centrum Edukacji Muzycznej prezentujące dorobek artysty i śląskiej szkoły kompozytorów.

Samorząd Katowic ogłosił przetarg na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej domu Wojciecha Kilara, zmarłego w 2013 r. wybitnego kompozytora i pianisty. Powstanie tam Centrum Edukacji Muzycznej prezentujące dorobek artysty i śląskiej szkoły kompozytorów.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 18 czerwca; na przygotowanie koncepcji wybrany wykonawca będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy – podał w czwartek katowicki magistrat.

„Chociaż Wojciech Kilar nie urodził się w Katowicach, to mieszkał tu i tworzył przez 65 lat. Katowice stały się jego domem z wyboru i jesteśmy z tego bardzo dumni. Chcemy upamiętnić jego postać w przestrzeni miasta, dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i tworzył kompozytor. Budynek zostanie przekształcony w placówkę prezentującą dorobek Kilara, miejsce edukacji muzycznej i promujące Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

W 2018 r. dom po Kilarze przy ul. Kościuszki wraz z działką samorząd Katowic kupił za 790 tys. zł. Ogłoszony właśnie przetarg obejmuje opracowanie koncepcji, w dwóch wariantach, dla budowy Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara" oraz zagospodarowania terenu - w oparciu o opracowane w katowickim Urzędzie Miasta założenia koncepcyjne. Podmiot wybrany w przetargu ma też sporządzić zestawienia szacunkowych kosztów realizacji dla każdego z wariantów.

Placówka będzie prowadziła działalność edukacyjną oraz prezentowała dorobek Wojciecha Kilara i śląskiej szkoły kompozytorów. Dodatkowo ma promować Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO. Z Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara" mają korzystać dzieci, młodzież szkolna, dorośli, seniorzy oraz goście zagraniczni. Na parterze budynku znajdą się szatnia, recepcja, sklepik z pamiątkami i kafejka. W salonie, również na parterze, prezentowana ma być postać i dorobek Kilara, jego działalność koncertowa, małe formy muzyczne, a dodatkowo będą mogły się tam odbywać warsztaty, małe recitale i działania interaktywno-multimedialne.

Dla odwiedzających do dyspozycji będzie gabinet kompozytora, w którym znajdą się oryginalne meble, biurko, fortepian, książki, rękopisy i przedmioty osobiste. Z kolei sypialnia zostanie przekształcona w stałą wystawę multimedialną poświęconą Kilarowi i śląskiej szkole kompozytorów. W budynku powstanie także mediateka, prezentująca szerokie zbiory muzyczne. Do domu kompozytora ma być dobudowana nowa część, gdzie znajdzie się wytłumiona akustycznie sala wielofunkcyjna wraz ze sceną. Będą się mogły tam odbywać koncerty oraz inne wydarzenia. Uzupełnieniem będzie część interaktywna – wirtualne, multimedialne studio dyrygenta.

W Centrum ma działać letnia i zimowa szkoła muzyczna, będą w nim organizowane m.in. warsztaty kompozycji instrumentalnej z wykorzystaniem multimediów, cykle zajęć i festiwale dla dzieci, młodzieży i seniorów. Ośrodek będzie współpracować ze szkołami muzycznymi, Akademią Muzyczną w Katowicach, Narodowym Centrum Kultury, resortem kultury czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Przez wiele lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej.

Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany".

Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.

Kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany.

Krzysztof Konopka
Kurier PAP
10 czerwca 2021
Portrety
Wojciech Kilar

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...