Przez duże "W"

"Western" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

W sobotę, 27 czerwca, o godz. 19 odbędzie się premiera prasowa sztuki "Western", napisanej na zamówienie Teatru Śląskiego przez dramaturga Artura Pałygę. Jednocześnie będzie to początek festiwalu Kato/Lato.

Dodajmy - to będzie "Western" przez "W", bo rzecz dotyczy Ślązaków, którzy w XIX wieku wyemigrowali ze swojej małej ojczyzny za ocean i tam, w USA, a konkretnie w Teksasie, zbudowali osadę Panna Maria. Jednocześnie będzie to początek festiwalu Kato/Lato, organizowanego przez Teatr Śląski od 27 czerwca do 5 lipca.

Bilety na premierę "Westernu" [na zdjęciu próba] kosztują od 20 do 60 zł. Spektakl będzie można obejrzeć również 28 i 30 czerwca o godz. 19.

- To będzie prawdziwy western, z rewolwerami, kapeluszami, szeryfem i rewolwerowcem - obiecuje dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, który wraz z Rafałem Urbackim reżyseruje ten spektakl. - To duże wydarzenie, na scenie ponad 20 aktorów. Drugą premierę przewidujemy na rozpoczęcie kolejnego sezonu, na początku września - dodaje.

Główną postacią "Westernu", wokół której toczy się akcja, jest... czarnoskóra kobieta szukająca zemsty. Zagrają Barbara Lubos-Święs.

- Sytuacja czarnoskórych i Ślązaków na południu Stanów Zjednoczonych była podobna, stąd ta postać - mówi Rafał Urbacki.

W spektaklu usłyszymy również śląską gwarę z połowy XIX wieku, bez germanizmów. Takim językiem, któremu blisko do staropolszczyzny, do dzisiaj posługują się potomkowie osadników ze Śląska, mieszkających w Pannie Marii.

W podróż do tej niedużej osady specjalnie wybrał się autor sztuki Artur Pałyga. - Przyjęto mnie tam bardzo serdecznie. Ślązacy podkreślali, że premiera tej sztuki w Teatrze Śląskim to dla ich społeczności historyczne wydarzenie - mówi Artur Pałyga.

Katarzyna Pachelska
Dziennik Zachodni
27 czerwca 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki