Przez Polskę będzie wiódł szlak europejskich teatrów

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Teatr Słowackiego w Krakowie i Teatr Stanisławowski w Warszawie mogą się znaleźć na liście 12 obiektów, które będą atrakcjami międzynarodowego Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych. Trasa Bałtycka to nowatorski projekt promocji państw poprzez zwiedzanie obiektów związanych ze sztuką teatralną.

Trasa będzie prowadziła po krajach bałtyckich, czyli Polsce, Litwie, Estonii i Łotwie. Na razie trwają prace nad przygotowaniem całego projektu. Wiadomo, że w naszym kraju aż dziewięć obiektów może trafić na listę Trasy Bałtyckiej. Trwają ustalenia, jakie zabytki znajdą się w tym gronie, brane są pod uwagę m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Stanisławowski w Warszawie i Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Chociaż otwarcie Trasy Bałtckiej zaplanowane jest dopiero za rok, na wiosnę 2015 r., to już teraz trwają intensywne przygotowania do jej uruchomienia. Utworzona została witryna www.balticroute.instytut-teatralny.pl, mająca za zadanie promocję inicjatywy utworzenia trasy. Na szlaku mają się znaleźć obiekty, które powstały do 1918 r. Ich styl na zewnątrz i wewnątrz musi być spójny, a sam teatr otwarty dla zwiedzających niezależnie od odbywających się przedstawień. W Polsce aż dziewięć ze zgłoszonych obiektów spełnia założenia projektu, po trzy na Łotwie i w Estonii oraz jeden na Litwie, jednak na trasie szlaku może znaleźć się tylko 12 z nich. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Monika Żytkowiak, koordynatorka projektu, zaznacza, że na razie nie wiadomo, które z teatrów ostatecznie zostaną wybrane. - Jesteśmy na etapie zbierania wszelkich informacji i materiałów o budynkach z myślą o powstającej bazie danych i drukach promujących Trasę Bałtycką - dodaje Żytkowiak.

Celem przedsięwzięcia jest zaproponowanie alternatywnego sposobu zwiedzania Europy oraz zwiększenie zainteresowania historią teatrów. Europejski Szlak Teatrów Historycznych to międzynarodowy projekt realizowany w latach 2012-2017 przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w którym uczestniczy 16 instytucji kultury z 12 krajów Europy.

Marlena Semczyszyn
Wiadomości Turystyczne
17 maja 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia