Przeżyjmy to sami, na żywo

"Zahipnotyzuj mnie – piosenki Zygmunta Koniecznego" - reż. Małgorzata Bogajewska - Teatr Ludowy w Krakowie

Tym razem, w ramach Teatru Konesera, mieszkańcy Tychów i okolic, a więc Bielska-Białej, Pszczyny, Mikołowa, Mysłowic, Sosnowca i Katowic, będą mieli okazję do zobaczenia i posłuchania czy tym razem może lepiej do posłuchania i zobaczenia teatralno-muzycznej perełki w postaci piosenek z muzyką napisaną przez niezwykłego kompozytora, mistrza gatunku i niezwykłego człowieka - Zygmunta Koniecznego.

Spektakl nosi tytuł "Zahipnotyzuj mnie - Piosenki Zygmunta Koniecznego", a wyreżyserowała go jedna z najwrażliwszych, najwszechstronniejszych i najbardziej interesujących reżyserów teatralnych, potrafiąca nie tylko zainteresować ale i zawładnąć całkowicie sceną, aktorami i teatralną widownią, dyrektorka krakowskiego Teatru Ludowego - Małgorzata Bogajewska.

Tym spektaklem Małgorzata Bogajewska, postanowiła uczcić, obchodzoną przez wszystkich miłośników muzyki teatralnej i filmowej, osiemdziesiątą rocznicę urodzin arcymistrza tego gatunku. Nie ma chyba w Polsce człowieka, który choć raz nie usłyszał by jednej z przysłowiowego tysiąca piosenek skomponowanych przez Zygmunta Koniecznego dla teatru, filmu, czy estrady. Są wzruszające, delikatne i melodyjne. Spośród wielości form, jakości i różnorodności słuchanych przez nas kompozycji autorów wszelkiej kompozytorskiej proweniencji, jego muzyka jest ponad wszelką wątpliwość - poprzez swój niezwykły charakter, dramatyczny klimat i charakterystyczną barwę – rozpoznawalna.

To wszystko wiedzą i reżyserka, i występujący aktorzy. Każdy z odtwórców włożył w interpretację śpiewanych przez siebie piosenek to, co uznał za najlepsze i najstosowniejsze dla wyrażenia właściwego nastroju, a Małgorzata Bogajewska poukładała je według swojego reżysersko-estetycznego klucza stwarzając okazję dla widzów i słuchaczy do niezwykłych przeżyć, wzruszeń, skojarzeń i doznań.

Bardzo dobrze się stało, że Jacek Sieradzki - komisarz Teatru Konesera i Dorota Pociask - dyrektorka Teatru Małego zdecydowali się zaprosić zespół Teatru Ludowego do Tychów. 

Dzięki temu ostatnią niedzielą marca będziemy mieli okazję przeżyć spektaklem "Zahipnotyzuj mnie - Piosenki Zygmunta Koniecznego" słuchając i ze wzruszeniem: „Grande Valse Brillante" , „Jaki śmieszny jesteś pod oknem", „Tomaszów", „Ta nasza młodość", „Grajmy Panu", „Żywa woda" i wielu, wielu innych piosenek-klejnotów wielkiego ich twórcy - Zygmunta Koniecznego.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
24 marca 2018

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia