Przygody Szczekusia i Mruczki

"Opowieści o Piesku i Kotce" - reż. Marián Pecko - Teatr Powszechny w Radomiu

Było to dawno, bardzo dawno temu... Było to w czasach, kiedy piesek i kotka razem gospodarowali, żyjąc zgodnie i spokojnie... A że chcieli wszystko, wszyściuteńko robić dokładnie tak, jak to robią ludzie ("bo podobno duzi ludzie robią wszystko dobrze i właściwie") i że nie zawsze im się to udawało, przeżywali wspólnie mnóstwo wesołych przygód... Myli podłogę, cerowali rozdarte przez pieska spodnie, piekli sobie tort na imieniny i urodziny.

A któregoś dnia znaleźli porzuconą przez dzieci lalkę i postanowili się nią zaopiekować... Zwierzątka wiodły radosne życie w uroczym małym domku pod lasem i na przekór wszystkiemu bardzo się lubiły. Sprawiały sobie drobne przyjemności, pocieszały się, wspierały, starały się zrozumieć siebie nawzajem. I każdego dnia próbowały pokonać dzielące ich różnice…

„Opowieści o Piesku i Kotce” to sceniczna adaptacja prozy dla dzieci znanego czeskiego pisarza, malarza, fotografika i grafika Josefa Čápka.

Zabawne, pełne dziecięcej radości i ciekawości świata, przygody dwójki uroczych futrzaków w prosty, przystępny sposób uczą tolerancji dla odmienności, pokazują siłę przyjaźni i potrzebę harmonii w codziennym życiu. Niosą pogodę, uśmiech i radość.

Spektakl reżyseruje Marián Pecko, znakomity słowacki reżyser, twórca m.in. obsypanej deszczem nagród „Iwony, księżniczki Burgunda” W. Gombrowicza, zrealizowanej w 2009 r. w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora (spektakl nagrodzony m.in. na IX Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim). Pecko z teatrem związany jest od 1977 r., reżyseruje od 1988 r. Od tego czasu przygotował ponad sto premier w różnych krajach europejskich. Z sukcesami pracuje w teatrze lalkowym, dramatycznym, operze. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach teatralnych.

Już dziś serdecznie zapraszamy dzieciaki na spotkanie z uroczymi zwierzakami, Szczekusiem i Mruczką, którzy naśladując zachowania ludzi, przeżywają wiele zabawnych przygód.

„Opowieści o Piesku i Kotce” to świetna propozycja dla małych Widzów.

Jolanta Korłub-Ogonkowska
Materiały Teatru
27 stycznia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...