Przygotowania do "Notre Dame de Paris"

"Notre Dame de Paris" - reż. Gilles Maheu - Teatr Muzyczny w Gdyni

W Teatrze Muzycznym w Gdyni zakończył się wczoraj II etap castingu do ról w spektaklu "Notre Dame de Paris". Premiera odbędzie się 9 września. Sztukę zrealizują autorzy oryginalnego przedstawienia, które pokazano po raz pierwszy w Paryżu w 1998 roku.

Reżyserem spektaklu "Notre Dame de Paris" w Gdyni będzie Gilles Maheu, twórca premiery w stolicy Francji sprzed 18 lat. W oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się wówczas kanadyjski piosenkarz Garou, którego wykonanie piosenki "Belle" zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Country).

Jak poinformowała rzecznik prasowy Teatru Muzycznego w Gdyni Aleksandra Borowiak o tym, kto ostatecznie dostanie rolę w polskiej wersji "Notre Dame de Paris" okaże się za kilka dni.

Do II etapu castingu spektaklu "Notre Dame de Paris" zakwalifikowały się 202 osoby. Wybrane one zostały przez francuską agencję Enzo Products z ponad 300 zgłoszeń od wokalistów i tancerzy.

Przesłuchania muzyczne na miejscu w Teatrze Muzycznym w Gdyni prowadzi kompozytor Riccardo Cocciante, uważany za jednego z najpłodniejszych i uznanych artystów europejskich. Za casting dla tancerzy odpowiada zaś choreograf Martino Mueller, Szwajcar na stałe mieszkający w Amsterdamie, mający w swoim dorobku wiele ważnych nagród m.in. nominację do nagrody Canadian Theater i nagrodę BWW Italy Award dla najlepszego choreografa muzycznego. Nad całością castingu czuwa asystent reżysera Wayne Fowkes.

Autorem libretta i tekstów piosenek w "Notre Dame de Paris" jest Luc Plamondon, muzykę skomponował Riccardo Cocciante. Słowa piosenek przetłumaczył na język polski Zbigniew Książek, a pozostałe kwestie Piotr Olkusz.

W myśl umowy między Teatrem Muzycznym a francuską agencją posiadającą prawa autorskie do "Notre Dame de Paris" spektakl będzie grany na gdyńskiej scenie od września 2016 r. do końca grudnia 2017 r. W tym czasie ma się odbyć 200 przedstawień.

(-)
Kurier PAP
17 marca 2016
Portrety
Gilles Maheu

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia