Przygotowania do nowego sezonu

nowy sezon teatralny - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

W repertuarze Fredro, Dostojewski... W nowym sezonie widzowie Teatru Powszechnego w Radomiu otrzymają nie tylko wyjątkowe spektakle, ale także nowe, obszerne foyer powstałe w miejscu po kawiarni Czekolada

Staną w nim fotele, będzie można też wypić kawę. Powstanie galeria plastyczna. - Na razie, jak pokazuje nam Izabela Stępniewska z teatru, trwa remont pomieszczenia.

Wakacyjna przerwa w Teatrze Powszechnym to praktycznie już przeszłość. Trwają próby do spektakli a dyrekcja myśli już także o festiwalu Gombrowiczowskim.

- Pierwszą powakacyjną premierą będzie "Zemsta" Aleksandra Fredry, którą pokażemy już 17 września - mówi Zbigniew Rybka, dyrektor radomskiej sceny.

Tę klasyczną komedię reżyseruje Krzysztof Babicki i jak zapowiada dyrektor Rybka, będzie to prawdziwie brawurowa realizacja. Barwni bohaterowie. Finezyjny, celny dowcip. Piękny wiersz. Popisowe role aktorskie. I - spotkanie z naszymi narodowymi przywarami, które rozśmieszają do łez i nie zmieniają się od wieków.

Jako Cześnik Raptusiewicz wystąpi Piotr Kondrat, Rejentem Milczkiem będzie Arkadiusz Głogowski. Podstolinę zagra Izabela Brejtkop-Frączek a Klarę - Ewa Trochim. W rolę Wacława wcieli się Adam Majewski, w rolę Dyndalskiego - Włodzimierz Mancewicz, a rolę Śmigalskiego - Wojciech Ługowski. Perełką i Mularzem będzie Michał Górski. Osobno zapowiadamy role Papkina. Zagra go bowiem Janusz Łagodziński, znany już radomskiej publiczności z wielu innych ról i zawsze gorąco oklaskiwany.

Będą wspaniałe farsy

Już 8 października kolejna premiera. Będzie to bardzo znana już komedia "Czego nie widać" Michaela Frayna, wytrawnego autora fars. Tę bardzo śmieszna rzecz o teatrze od kulis reżyseruje Tomasz Dutkiewicz.

Rok 2011 zakończy sylwestrowa premiera "Szalonych nożyczek" Paula Pörtnera w reżyserii Jerzego Bończaka. Będzie to kolejna solidna porcja humoru, jak na karnawał przystało.

Zaraz po "Nożyczkach" Cezary Domagała przygotuje muzyczny spektakl dla młodzieży.

Co na Scenie Fraszka?

16 października premiera dla dzieci. Na lalkowej Scenie Fraszka sezon zainauguruje prapremiera uroczej, dowcipnej bajki "Nieznośka i Kmieć" w reżyserii Petra Nosalka.

Wczesną wiosną na Scenie Fraszka znany twórca, Marian Pecko, wyreżyseruje spektakl dotyczącego legendarnych dziejów Radomia. Na zamówienie teatru Marta Guśniowska pisze "Baśń o Radomirze". Pemiera odbędzie się na przełomie lutego i marca.

Także repertuar ambitny


A dalej? W planach repertuarowych jest adaptacja powieści Isaaca Bashevisa Singera "Sztukmistrz z Lublina" i jednej z powieści Dostojewskiego.

- Chcemy, by wśród reżyserów znaleźli się Mikołaj Grabowski i Janusz Wiśniewski - mówi Zbigniew Rybka.

Scenę kameralną zdominują natomiast teksty nowe, prapremierowe i spektakle autorskie. Późną jesienią Janusz Łagodziński rozpocznie próby do polskiej prapremiery "Eldorado" niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga.

Swoją sztukę "Miss Kałasznikow" przygotuje specjalnie dla radomskiego teatru Przemysław Wojcieszek

Barbara Koś
Echo Dnia
1 września 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...