Przygotowując się na mróz

"Zima w czerwieni" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Rampa w Warszawie,

Muhlenberg School w Reading (Pensylwania) ze względu na język i treści seksualne. Za sztukę "Zima w czerwieni", która powstała w 2005 r., Adam Rapp otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera.

Dwaj przyjaciele ruszają w podróż po Europie, pozostawiając za sobą kilka nie załatwionych spraw, kilka nieodbytych rozmów. Przyjeżdżają do Amsterdamu. Jeden z nich idzie do dzielnicy czerwonych latarni po lek na problemy kolegi, który w tym czasie spokojnie wiąże sobie na szyi pętlę. A potem już wszystko jest na opak: prostytutka pragnie miłości zamiast pieniędzy, a śmierć nie nadchodzi...

Trzy postacie uwikłane w miłosny trójkąt, gdzie role nie są ustalone. Człowiek może w sobie wiele stłumić, lecz nie zdoła zabić swoich tęsknot. Czy świat jest zły?

Piekło jest w nas, o ile istnieje. Lecz jeśli nosimy w sobie ziarno zniszczenia, to tkwi też w nas fragment nieba…

Grupa Verte powstała spontanicznie wokół tekstu Adama Rappa. Są to młodzi twórcy, absolwenci i studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawskiej Szkoły Teatralnej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi: Karolina Kirsz, Anna Skupień, Katarzyna Szczurowska, Ewelina Brudnicka, Katarzyna Czapla, Agata Życzkowska, Konrad Bugaj i Piotr Tołoczko. Nieformalna grupa teatralna, która zebrała się, aby zrealizować samodzielnie spektakl „Zima w czerwieni”. Długo walczyli o swój projekt, pukali do wielu drzwi, szukali pieniędzy. Dzięki uprzejmości dyrekcji Teatru Rampa prapremiera polska odbyła się 18 marca 2011 r. na Scenie Eksperymentalnej tego teatru.

Spektakl otrzymał Pierwszą Nagrodę w dziedzinie Teatru na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Tczewie (wrzesień 2011).

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta st. Warszawy

Patronat medialny: TVN Warszawa, Radio Roxy FM, Wirtualna Polska, citydoping.com, placdefilad.com, independent.pl

Partnerzy: Urząd Dzielnicy Targówek, ITI (Międzynarodowy Instytut Teatralny), Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Z recenzji:

"Skromne przedstawienie doszło do skutku dzięki determinacji młodych twórców ze spontanicznie powołanej do istnienia Grupy Verte. Zaskakujące, że udało im się wystawić tę sztukę w Rampie, kojarzącej się jednak z innym repertuarem.(...) Reżyserka „Zimy w czerwieni” Karolina Kirsz delikatnie buduje świat pustki emocjonalnej Matta, Davisa i Christine, którym maski pozorów na stałe przyrosły do twarzy. Tylko w niemych, rozgrywanych powolnie w rytmie muzyki scenach możemy na chwilę zajrzeć w ich wnętrza, gdzie skrzętnie ukrywają rozpaczliwą tęsknotę za bliskością."
Agnieszka Rataj, ‘Życie Warszawy’ 21.03.2011

“Teatralna Grupa Verte skupia młodych artystów, którzy nie boją się ryzyka artystycznego ani obyczajowego. (…) Sztuka zaczyna się jak telewizyjny sitcom I stopniowo przeradza w przejmującą opowieść o trójkącie miłosnym z wszystkimi możliwymi komplikacjami, jaki taki układ może spowodować. Ogląda się to z wielkim zainteresowaniem.”
Filip Przedpełski, ‘Newsweek’ 28.03.2011

„ Widz od samego początku jest zawłaszczany. Nie ma czasu na analizę, widzi, słyszy, traci rzeczywistość. I dobrze. Nie wymagam od teatru by zmieniał, uświadamiał, by bolał do szóstej rano. Jeśli czasami się to zdarzy, to świetnie. Na czas przedstawienia oczekuję, by moje myśli zatrzymały się tu i teraz. Idę do teatru, by znaleźć ciekawą historię, opowiedzianą w poruszający sposób. Taka jest „Zima w czerwieni”, nie zmienia życia, zajmuje je na chwilę. Początkowy dynamizm, zamienia się w późniejszą refleksję. To jak podróż od zakochania do dojrzałej miłości, spokojniejszej. Nie często scena seksu pokazywana jest w tak zmysłowy, bolesny, a zarazem autentyczny sposób – świetny duet Katarzyny Czapli i Piotra Tołoczki. „Zima w czerwieni” zamyka samotność w marzeniu sennym, a lęk przed intymnością zamienia w brutalne gesty i słowa. W ten sposób sztuka wskazuje na ten niepokojący, wstydliwy, ale dostępny fragment każdego z nas.”
Robert Rient , ‘Wywrota – komuna internetowa’ 25.03.2011

„Zaczniemy od pochwały. Za aktywność. Twórcy spektaklu "Zima w czerwieni" to grupa Verte. Młodzi aktorzy, którzy sami postanowili zadbać o swoją karierę i zamiast grać halabardnika III w zastępstwie, wzięli się za świetny tekst Adama Rappa. To kolejny raz sztuka o miłości i męskiej przyjaźni. I kolejny trójkąt. Ale przyznajemy – było ciekawie. Reżyserka Karolina Kirsz oraz troje aktorów Katarzyna Czapla, Konrad Bugaj i Piotr Tołłoczko opowiedzieli historię nieodwzajemnionej miłości. Po prostu. Nic nie kombinowali. Było normalnie. I jak to podsumowała Tunia – autentycznie. Świetny dobór muzyki, kapitalnie zagrana scena miłosna Christiny i Matta oraz finał. O nim jednak ani słowa – to trzeba zobaczyć.”
Chodzimydoteatru.blox.pl 15.06.2011

ZAPARASZAMY NA SPEKTAKLE W PAŹDZIERNIKU
28.10 PIĄTEK i 29.10 SOBOTA
godz. 20:00

(-)
Materiały Teatru
27 października 2011

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia