Przygotowujemy (...) specjalny program ministra

Piotr Gliński o programie dot. działań kulturalnych w internecie

Przygotowujemy (...) specjalny program ministra dot. działań kulturalnych, artystycznych w internecie; drugi program będzie rekompensować straty już po okresie epidemii - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- My od samego początku, jako resort kultury włączyliśmy się w prace nad specustawą (antykryzysową - PAP). Ja od samego początku informowałem środowiska ludzi kultury (...), w jakim kierunku idziemy i mogę jeszcze raz powtórzyć, jeśli chodzi firmy, które zajmują się kulturą, o samozatrudnionych, o osoby na umowach o dzieło czy umowach zleconych to rozwiązania proponowane w specustawie są dla wszystkich takie same - powiedział Gliński w Polsat News.

Poinformował również o dwóch programach, które przygotowuje resort kultury. - Pierwszy to "Kultura w internecie", a drugi będzie rekompensować straty już po okresie epidemii - tłumaczył. - Przygotowujemy (...) specjalny program ministra do działań kulturalnych, artystycznych w internecie, to jest około 20 mln. (...) Na razie szukamy środków w ramach naszego budżetu i znaleźliśmy je, więc to będzie około 20 mln - wyjaśniał.

- Setki, dziesiątki tysięcy polskich artystów utrzymuje się z programów ministra kultury. My mamy 32 takie programy, w ramach których środki publiczne są przeznaczane dla ludzi kultury - powiedział. - Będziemy znacznie bardziej elastycznie podchodzić do realizowania i rozliczania tych programów, co umożliwi przesunięcie np. różnych artystycznych wydarzeń na czas późniejszy albo przeniesienie ich do internetu. Zwiększamy także pulę zasiłków socjalnych. Wprowadzamy pewne zmiany w ustawach dotyczących kultury, żeby pomagać różnym firmom np. producentom filmowym - poinformował. Podkreślił również, że dotychczasowe dotacje będą utrzymane.

- Jesteśmy także w trybie odwołań do programów, będzie druga tura w jednym z programów. To wszystko będzie już uwzględniało obecną sytuację, aby ludziom kultury udostępnić możliwość zarobkowania w tej nowej, bardzo trudnej rzeczywistości - dodał.

Zapytany o sytuację prywatnych teatrów wyjaśnił, że mogą one korzystać z rozwiązań zapisanych w specustawie dla wszystkich firm. - To na teraz mogę zapewnić. Mogą też korzystać z programu, który uruchomimy, mogą aplikować do tego programu. Na pewno będę chciał traktować tego rodzaju instytucje priorytetowo, bo nie chcielibyśmy pozwolić, aby te teatry upadły - poinformował.

Olga Łozińska
Kurier PAP
24 marca 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...