Przyjaźń w krainie Oz

"Czarnoksiężnik Oz" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Dorotka (Aleksandra Wojtysiak) nie była szczęśliwa, Lew (Łukasz Bzura) marzył o odwadze, Drwal (Mariusz Olbiński) o sercu, a Strach na Wróble (Piotr Szejn) o rozumie. Spotkanie i wspólna podróż do krainy Czarnoksiężnika Oz uświadomiły im, że to, czego pragniemy najbardziej, najczęściej znajduje się na wyciągnięcie ręki

Premierowy spektakl "Czarnoksiężnik Oz" w Teatrze Pinokio przygotował Mateusz Przyłęcki. Reżyser bez udziwnień, kombinacji i cudowania pięknie opowiedział historię przyjaźni wystawianej co krok na ciężkie próby. Na tle prostej scenografii (Matylda Kotlińska) wyjątkowego charakteru nabierają choreograficzne pomysły Igi Załęcznej i bajecznie kolorowe, zabawne kostiumy Wandy Kowalskiej.

Trzynastu aktorów (w tym czworo gościnnie z Teatru Chorea) równie dobrze radzi sobie jako pole usypiających maków, stado polnych myszy czy plemię Manczkinów. Widz błyskawicznie zagłębia się w magiczny świat, w którym dobro zwycięża zło. Tylko Czarnoksiężnik Oz wydawać się może postacią z innej bajki. Raz przypomina czarownika azteckiego, za chwilę zmienia się w afrykańskiego szamana, by jeszcze później przybrać postać egipskiego kapłana. To jednak uświadamia nam, jak bardzo jest samotny i wyobcowany w świecie, który sam stworzył.

Świetny spektakl - nie tylko dla starszych dzieci.

Agnieszka Jedlińska
Express Ilustrowany
12 marca 2011

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...