Przyjęcie u Jacka

"Pamięci Mojej Mamy" - wyk. Vadim Brodski skrzypce - dyr. Mykola Diadiura - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Kupiłem Schuberta kwartet Śmierć i dziewczyna oraz kwartety 15 i 16 Mozarta. Tymczasem przyszła propozycja z Filharmonii.

23 – ego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się koncert specjalny w przeddzień drugiej rocznicy rozpoczęcia wojny rosyjsko – ukraińskiej. W roli solisty wystąpił Vadim Brodski, mieszkający w Polsce skrzypek o pochodzeniu ukraińsko – żydowskim. Dyrygował zaś Mykola Diadiura. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wykonała trzy odmienne charakterem kompozycje.

I utwór, Bucha. Lacrimosa, autorstwa Victorii Polewy, przypominał mi nieco muzykę filmową. Bardzo obrazowe wykorzystanie możliwości orkiestry, włącznie z akcentami rzadkiego instrumentarium. Filmowość tej zwiewnej, ale i chwilami dramatycznej muzyki, odnoszącej się do tragicznych wydarzeń wojennych, niosła w sobie nie tylko posępną melancholię grozy, ale przede wszystkim ładunek katharsis, niezbędny do odzyskania wiary w człowieczeństwo.

II 2 – kompozycja , Koncert skrzypcowy e- moll, op.64 Feliksa Mendelssohna – Bartholdy'ego wybrzmiała z kolei miejscami dość patetycznie, ale i z werwą. Szczególnie słyszalny w tej części był Vadim Brodski. Można nawet zażartować, że grał w tym momencie pierwsze skrzypce. To jednak nie arpeggia czy staccata zadecydowały o tym, że i tym razem dałem się uwieść muzyce Mendelssohna. Raczej zaklęty w niej metafizyczny pierwiastek pałubiczny. Coś świętego. Chwila, w którą w profaniczną rzeczywistość wkracza Duch.

III Symfonia c-moll „Organowa" Camille'a Saint-Saëns'a

Dali ją słusznie na finał. Rozbudowane dzieło Saint _ Saensa pozwala chłonąć rozmaite akcenty w skupieniu.
Stąpałem cicho, jakby w lęku przed narastającą falą dźwięków, ale wkrótce dałem się im pochłonąć najzupełniej.
Daremne modły, muzyka wypluła mnie w ostatniej chwili jak wieloryb Jonasza. Koncert zakończył się, zanim rozbudził we mnie tęsknotę za straconym, za oczami Matki, za Jej miłością. Teraz tylko muzyka może przenieść o Niej wspomnienie.

Pamięci Mojej Mamy

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mykola Diadiura dyrygent
Vadim Brodski skrzypce
Konrad Mielnik prowadzenie
Repertuar:
Victoria Polevá – Bucha. Lacrimosa
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Camille Saint-Saëns –  III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa"

Krystian Kajewski
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
11 marca 2024
Portrety
Wadim Brodski
Wątki
#MUZYKA

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...