Publiczne czytanie "Pana Tadeusza"

Mickiewicz publicznie

Znane postacie i mieszkańcy Lublina uczestniczyli w poniedziałek w publicznym czytaniu fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Akcję zorganizował związek zawodowy Solidarność z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W centrum Lublina, na stopniach Ratusza, ustawiono fotel, z którego do mikrofonu znane postacie i mieszkańcy czytali wybrane fragmenty "Pana Tadeusza". Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przeczytał Inwokację, prezydent Lublina Krzysztof Żuk czytał o przygotowaniach do polowania na niedźwiedzia, a wokalista Budki Suflera Krzysztof Cugowski - opis koncertu Jankiela.

Z kolei przewodniczący rady miasta Piotr Kowalczyk wybrał do czytania opis poloneza, lubelski żużlowiec Daniel Jeleniewski - fragment I księgi, dyrektor lubelskiego oddziału NIK Adam Pęzioł - Epilog, zaś przewodniczący zarządu regionu Solidarności Marian Król - opis gry Wojskiego na rogu.

Abp Stanisław Budzik powiedział dziennikarzom, że polska tradycja literacka, zwłaszcza romantyczna była potrzebna szczególnie w chwilach próby narodowej. - Jak powiedziano o Mickiewiczu - my z niego wszyscy - podkreślił.

- Kiedy Polska znalazła się w największym nieszczęściu, po rozbiorach, zniknęła z mapy Europy, ale żyła dzięki swojej kulturze. Właśnie wtedy mieliśmy największy rozkwit naszej kultury literackiej. Na wszystkie inne zakręty historii, jakie się mogą pojawić, na nasze życiowe zakręty, potrzebujemy obcowania z tą wielką, piękną literaturą i bardzo się cieszę, że z naszego Ratusza rozlegają się słowa Pana Tadeusza+" - powiedział abp Budzik.

Cugowski powiedział dziennikarzom, że czytał Pana Tadeusza "parę razy, ale bardzo dawno temu". - Musiałem sobie ten wybrany fragment przelecieć, bo to nie jest takie proste. To jest napisane fajnie, w taki sposób, że nie da się tego tak z marszu przeczytać, żeby to było przyzwoicie. Z przyjemnością wróciłem do "Pana Tadeusza", ten fragment, bardzo mi jest bliski - powiedział Cugowski.

Przed czytaniem "Pana Tadeusza" zgromadzeni uczniowie chórem recytowali wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" rozpoczynający się od słów "Kto ty jesteś? Polak mały".

Organizatorzy zapowiedzieli, że przez najbliższy miesiąc, do Święta Niepodległości, codzienne w południe przed lubelskim Ratuszem będą czytane fragmenty dzieł polskiej literatury klasycznej. W publicznym czytaniu mają brać udział uczniowie lubelskich szkół.

(-)
(PAP)
15 października 2013
Portrety
Adam Mickiewicz

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia