Puma w Dąbrowie Górniczej

Międzynarodowy Festiwal PUMA 2013

Wczoraj w Dąbrowie Górniczej rozpoczął się po raz XIX Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej 2013 czyli PUMA. W tym roku po raz czwarty impreza miała charakter międzynarodowy.

«Na scenie Hali Centrum w Dąbrowie Górniczej w ciągu trzech dni wystąpią 73 zespoły artystyczne z Domów Pomocy Społecznej. Oprócz aktorów z Polski, pojawi się 7 zespołów zagranicznych m.in. z Łotwy, Litwy i Słowacji.

Festiwal PUMA to forma terapii poprzez sztukę, czyli tzw. arteterapia. Zespoły aktorskie biorące udział w festiwalu przygotowują występy, które prezentują publiczności oraz jury. W czasie Przeglądu Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej występują osoby starsze oraz niepełnosprawne.

-Festiwal pokazuje, że możemy funkcjonować bawić się i żyć bez względu na wiek. - mówi Małgorzata Janeczek, organizator festiwalu PUMA z Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębem" w Dąbrowie Górniczej.

-Bawimy się świetnie i chcemy wszystkim pokazać, że możemy się wspaniale bawić nawet będąc osobami starszymi - mówi Julia Młynarska, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębem" w Dąbrowie Górniczej.

Specjalnym gościem festiwalu jest Krzysztof Respondek - aktor, kabareciarz, piosenkarz. W czasie uroczystej inauguracji festiwalu zaśpiewał zgromadzonej w Hali Centrum publiczności. Oprócz tego, będzie artystycznym opiekunem uczestników.

Patronat honorowy nad festiwalem PUMA jak co roku objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Oprócz pierwszej damy swój patronat nad imprezą roztoczyli : Mirosław Sekuła - Marszałek Województwa Śląskiego, Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej, Zygmunt Łukaszczyk - Wojewoda Śląski.

W ramach festiwalu odbywają się również panele dyskusyjne poświęcone terapii osób starszych i niepełnosprawnych. Wstęp na Festiwal PUMA 2013 jest darmowy. Wystarczy przyjść do Hali Widowiskowo Sportowej w Dąbrowie Górniczej. Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznych trwa do 16 maja, w tych dniach od godziny 9 do 18 można zobaczyć występy artystyczne zespołów aktorskich»

Karol Gruszka
Polska Dziennik Zachodni online
16 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...