Pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności

"Internal independence” wystawa rzeźby Michała Jackowskiego w OiFP

W dniu Święta Niepodległości w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się wernisaż wystawy Michała Jackowskiego, rzeźbiarza łączącego tradycje antyku i pop-artu. Jego przekaz angażuje wszystkie zmysły widza, przenosi go w czasie i przestrzeni, a przede wszystkim – stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności.

Czy dziś cenimy ją tak, jak na to zasługuje?
Czy nie rozmieniamy jej na drobne gromadząc przedmioty?
Czy korzystamy z niej, by zbudować prawdziwą relację z drugim człowiekiem?

Tłem tych pytań jest współczesność, w której konsumpcjonizm intensywnie wpływa na jakość relacji międzyludzkich, a wolność jednostki wystawiana jest na próbę. „Internal Independence" to wystawa tworzona z troską o „homo faber" - człowieka zajętego pracą – by go zatrzymać i skłonić do refleksji nad celem, sensem i jakością podróży przez bycie człowiekiem i bycie z drugim człowiekiem.

Mało kto wie, że w listopadzie Święto Niepodległości obchodzone jest także w Omanie.

Koncepcja "wewnętrznej niezależności" stanowi jedną ze strategii, jakie przyjąć może współczesny człowiek. W równym stopniu dotyczy to narodów, co jednostek, wiele bowiem bytów politycznych zderzyło się w swej historii z przytłaczającymi go siłami. Odnajdując ostoję w wewnętrznej, niewzruszonej postawie przetrwali, by niczym Feniks strzepnąć ze swych skrzydeł popiół opresji. Jest to cecha, którą dostrzeżemy w tkankach tak różnych wspólnot, jak polska i omańska. Różnice geograficzne czy religijne nie są w stanie zatrzeć tej prawdy o człowieku. Uniwersalnym językiem jej wyrazu jest sztuka, która po raz kolejny okazuje się płaszczyzną ponadkulturowego porozumienia.

W ramach wystawy "Internal Independence" artysta zaprezentuje 11 prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, Dyrektor Royal Opera w Maskacie.

__________

Wernisaż wystawy: 11.11.2019, godz. 17:00
Opera i Filharmonia Podlaska –- Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku
ul. Odeska 1
Wystawa otwarta będzie do 26.12.2019.
Wstęp wolny

__________

Michał Jackowski o wystawie "Internal Independence":

"Pragnę, by moja sztuka przypominała, iż wolność zaczyna się i kończy w każdym z nas. Jest bowiem bardziej zadaniem i procesem, niż stanem. Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada (w dniu otwarcia wystawy) ponownie rodzi we mnie pytanie o wolność. Każda refleksja rozpoczyna się od pytań. Dlatego to właśnie pytania stały się mottem i moją drogą twórczą. Zapraszam Państwa do wspólnej podróży."

__________

O artyście:

Michał Jackowski - artysta rzeźbiarz, urodzony w 1978 roku w Białymstoku. W latach 1997-2003 studiował w ASP w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy małe formy rzeźbiarskie, rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz realizacje w przestrzeni urbanistycznej.
W 2017 r. jego cykl prac pt. "Antique Games" został zaprezentowany na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji (Włochy) i wyróżniony dwiema nagrodami . W 2018 prace artysty prezentowane były na wystawach i pokazach sztuki w Londynie, Zurychu, Como, Bazylei. W 2019 r. zdobyły dwie nagrody w Rzymie podczas pokazu Artrooms Roma, gdzie Jackowski zakwalifikował się jako jeden z 40 artystów wybranych przez międzynarodowe jury z ponad tysiąca aplikujących. Z wystawy w Operze i Filharmonii Podlaskiej rzeźby z serii Antique Games wyjadą, by prezentować dorobek białostoczanina w Londynie, Sankt Petersburgu, Rzymie i Miami. (foto Paweł Ławreszuk)

Joanna Dolecka
Materiał organizatora
19 października 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki