Pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności

"Internal independence” wystawa rzeźby Michała Jackowskiego w OiFP

W dniu Święta Niepodległości w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się wernisaż wystawy Michała Jackowskiego, rzeźbiarza łączącego tradycje antyku i pop-artu. Jego przekaz angażuje wszystkie zmysły widza, przenosi go w czasie i przestrzeni, a przede wszystkim – stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności.

Czy dziś cenimy ją tak, jak na to zasługuje?
Czy nie rozmieniamy jej na drobne gromadząc przedmioty?
Czy korzystamy z niej, by zbudować prawdziwą relację z drugim człowiekiem?

Tłem tych pytań jest współczesność, w której konsumpcjonizm intensywnie wpływa na jakość relacji międzyludzkich, a wolność jednostki wystawiana jest na próbę. „Internal Independence" to wystawa tworzona z troską o „homo faber" - człowieka zajętego pracą – by go zatrzymać i skłonić do refleksji nad celem, sensem i jakością podróży przez bycie człowiekiem i bycie z drugim człowiekiem.

Mało kto wie, że w listopadzie Święto Niepodległości obchodzone jest także w Omanie.

Koncepcja "wewnętrznej niezależności" stanowi jedną ze strategii, jakie przyjąć może współczesny człowiek. W równym stopniu dotyczy to narodów, co jednostek, wiele bowiem bytów politycznych zderzyło się w swej historii z przytłaczającymi go siłami. Odnajdując ostoję w wewnętrznej, niewzruszonej postawie przetrwali, by niczym Feniks strzepnąć ze swych skrzydeł popiół opresji. Jest to cecha, którą dostrzeżemy w tkankach tak różnych wspólnot, jak polska i omańska. Różnice geograficzne czy religijne nie są w stanie zatrzeć tej prawdy o człowieku. Uniwersalnym językiem jej wyrazu jest sztuka, która po raz kolejny okazuje się płaszczyzną ponadkulturowego porozumienia.

W ramach wystawy "Internal Independence" artysta zaprezentuje 11 prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, Dyrektor Royal Opera w Maskacie.

__________

Wernisaż wystawy: 11.11.2019, godz. 17:00
Opera i Filharmonia Podlaska –- Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku
ul. Odeska 1
Wystawa otwarta będzie do 26.12.2019.
Wstęp wolny

__________

Michał Jackowski o wystawie "Internal Independence":

"Pragnę, by moja sztuka przypominała, iż wolność zaczyna się i kończy w każdym z nas. Jest bowiem bardziej zadaniem i procesem, niż stanem. Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada (w dniu otwarcia wystawy) ponownie rodzi we mnie pytanie o wolność. Każda refleksja rozpoczyna się od pytań. Dlatego to właśnie pytania stały się mottem i moją drogą twórczą. Zapraszam Państwa do wspólnej podróży."

__________

O artyście:

Michał Jackowski - artysta rzeźbiarz, urodzony w 1978 roku w Białymstoku. W latach 1997-2003 studiował w ASP w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy małe formy rzeźbiarskie, rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz realizacje w przestrzeni urbanistycznej.
W 2017 r. jego cykl prac pt. "Antique Games" został zaprezentowany na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji (Włochy) i wyróżniony dwiema nagrodami . W 2018 prace artysty prezentowane były na wystawach i pokazach sztuki w Londynie, Zurychu, Como, Bazylei. W 2019 r. zdobyły dwie nagrody w Rzymie podczas pokazu Artrooms Roma, gdzie Jackowski zakwalifikował się jako jeden z 40 artystów wybranych przez międzynarodowe jury z ponad tysiąca aplikujących. Z wystawy w Operze i Filharmonii Podlaskiej rzeźby z serii Antique Games wyjadą, by prezentować dorobek białostoczanina w Londynie, Sankt Petersburgu, Rzymie i Miami. (foto Paweł Ławreszuk)

Joanna Dolecka
Materiał organizatora
19 października 2019

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia