Quo vadis?

"Quo vadis" - reż. Rafał Rutkowski - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Opowieść o miłości patrycjusza Marka Winicjusza i chrześcijanki Ligii to szkolny klasyk. Dlatego też ta historia osadzona w czasach Nerona wielu kojarzy się z nudnymi lekcjami, klasówkami i pisaniem wypracowali Tymczasem, w arcydziele Sienkiewicza, drzemie spory komediowy potencjał. Dowodów na to dostarczają artyści Teatru Montownia, których już w tę sobotę będzie można oglądać na Bulwar(t)cie nad Zalewem Nowohuckim.

W swojej interpretacji "Quo vadis" artyści sięgają do korzeni teatru - czyli greckiego dramatu, jak również garściami czerpią z elżbietańskich inspiracji. Wszystkie role, również te kobiece, grają aktorzy: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki i Wiktor Stokowski, którzy na scenie na wyścigi przerzucają się dowcipami. Tempo spektaklu dodatkowo podkręca grana na żywo muzyka. Scenografia spektaklu jest skromna, a użycie efektów i nowoczesnych gadżetów cechuje zbawienny umiar. Całość wyreżyserował Rafał Rutkowski.

Artyści Teatru Montownia nie po raz pierwszy mierzą się z klasyką literatury. W repertuarze grupy znajdują się też "Trzej Muszkieterowie" Aleksandra Dumasa, którzy w interpretacji "montowniakow" stali się... satyrą na stereotypowe poglądy i pop-kulturowe klisze.

Po spektaklu organizatorzy zaplanowali spotkanie z twórcami, podczas którego opowiedzą o tym, skąd biorą się w nich nieprzebrane pokłady dobrego humoru oraz co inspiruje ich do układania scenicznych żartów.

Spektakl powstał we współpracy między Teatrem Montownia, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. Wstęp wolny.

22 lipca, godz. 20.30, Zalew Nowohucki.

Aleksandra Sutawa
Dziennik Polski
21 lipca 2017
Portrety
Rafał Rutkowski

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia