Radomska kraina snów

"Alicja w krainie czarów" - reż: Cezary Domagała - Teatr Powszechny w Radomiu

3 marca Teatr Powszechny w Radomiu zaprosił swoich widzów do krainy pełnej niezwykłych stworzeń i niecodziennych wydarzeń. "Alicja w Krainie Czarów" Cezarego Domagały zachwyciła zarówno najmłodszych widzów, jak i tę nieco starszą publiczność.

Widowisko rozpoczęło się niespodziewanym pojawieniem się na widowni Białego Królika, który z przejęciem spieszył na spotkanie z Księżną. Biały Królik, w interpretacji Wiktora Korzeniowskiego, budził uśmiech na twarzach widzów wraz z każdym pojawieniem się na scenie. Nic dziwnego, że zaciekawił również małą Alicję - rezolutną dziewczynkę, w którą wcieliła się Natalia Rzeźniak. Alicja bez namysłu rozpoczyna pogoń za uroczym zwierzątkiem i przez to trafia do króliczej nory. Tym sposobem poznaje bajkową krainę, w której wszystko jest możliwe. Bohaterka prowadzi widzów przez odrealniony świat, w którym władzę sprawuje sroga Królowa Kier (Iwona Pieniążek), zwierzęta mówią ludzkim głosem, a zjedzenie czegokolwiek grozi gwałtownym wzrostem lub zmniejszeniem się ciała.

Teatralna adaptacja opowieści Lewisa Carrolla stanowi nie lada wyzwanie dla scenografa. Jerzy Rudzki sprostał ciągle zmieniającemu się tłu wydarzeń m.in. poprzez wprowadzenie wizualizacji multimedialnych. Fantazyjny klimat spektaklu budowały również mistrzowsko zaprojektowane kostiumy aktorów, które Wojciecha Wachudę przeobraziły w A'la Żółwia, Grzegorza Szypkę w Pana Gąsienicę, a Iwonie Pieniążek pozwoliły bezpiecznie stworzyć kreację zarówno Królowej Kier, jak i Rybolokaja.

Dzieło Lewisa Carrolla pozbawione jest fabularnej ciągłości, zatem "Alicja w Krainie Czarów" w reż. Cezarego Domagały składa się z wielu luźno połączonych ze sobą, lecz niezwykle wyrazistych scen. Każdej z nich towarzyszą łagodne piosenki, stworzone zazwyczaj w konwencji swingującej. Ich melodyjność sprawiła, że nuciłam je jeszcze długo po spektaklu.

W sobotni wieczór Teatr Powszechny zaproponował swym widzom klasykę literatury dziecięcej. Mimo to, radomska premiera jest doskonałą propozycją również dla starszej publiczności. Dojrzali odbiorcy dostrzegą w przedstawieniu elementy dotyczące wielu ogólnych prawd o naszym życiu. "Alicja w Krainie Czarów" to doskonały pomysł na wieczór dla rodziców i ich milusińskich.

Agata Guza
teatrdlawas.pl
22 marca 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...