Radomska lekcja historii

"Uliczna ballada" - reż. Andrzej Sadowski - Teatr Powszechny w Radomiu

Polecamy uwadze Państwa naszą najnowszą realizację - "Uliczną balladę", która będzie miała swoją prapremierę w 35. rocznicę wydarzeń radomskich. Akcja sztuki Teresy Opoki, autorki związanej z Ziemią Radomską, rozgrywa się tu i teraz - w Radomiu, w miejscach, które dobrze znamy. Opowieść nawiązuje do wypadków Czerwca ‘76.

Spektakl poświęcony jest miastu, jego bohaterom - zwykłym mieszkańcom. Chcemy odtworzyć atmosferę tamtego okresu, która dla wielu widzów pozostaje kompletnie nieznana, a drugiej strony – ukazać złożone charaktery, ich różne postawy wobec jednej sprawy.

W przedstawieniu wykorzystujemy materiały dokumentalne i opowieści ludzi biorących bezpośredni udział w zamieszkach, zarówno z jednej jak i z drugiej strony.
Dla widzów, którzy pamiętają tamte zdarzenia, spektakl będzie miał z pewnością inny wydźwięk niż dla młodych, dla których „Uliczna ballada” stanowić może ciekawą i nietypową lekcję najnowszej historii Polski.

„Przeszłość wcale nie odeszła ani nie umarła. Przeszłość jest teraźniejszością” – mówi jeden z bohaterów spektaklu, w którym historia nieustannie splata się z teraźniejszością. Wpływa na nią, motywuje, objaśnia…

Pani Lodzia, główna bohaterka sztuki, starsza mieszkanka kamienicy przy ulicy Piłsudskiego, miała wygodne i dostatnie życie. Inne niż jej sąsiedzi… Niegdyś dumna i wyniosła, dziś - zgorzkniała i samotna kobieta, która nie potrafi pogodzić się z nowymi czasami i otaczającą ją rzeczywistością. Tęskni za tym, co odeszło. Czy po wielu latach przyjdzie jej zapłacić za swą przeszłość? 

„Uliczna ballada” opowiada o naszym mieście, o losach żyjących w nim ludzi, o jego bolesnej historii. I pokazuje, dlaczego powinniśmy być z niej dumni… Właśnie dzisiaj.

Zapraszamy: 4, 5, 7, 8, 9 czerwca godz. 19.00

Anna Kulpa
Materiały Teatru
26 maja 2011
Portrety
Andrzej Sadowski

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...