Rafał Janiak zwycięzcą konkursu kompozytorskiego

"Człowiek z Manufaktury" - Teatr Wielki w Łodzi

10 października 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, przed rozpoczęciem spektaklu "Nabucco" Giuseppe Verdiego, ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu kompozytorskiego na operę "Człowiek z Manufaktury".

Decyzją jury Grand Prix i 45 tysięcy złotych (30 tysięcy jako główną nagrodę i 15 tysięcy na skomponowanie II aktu) otrzymał Rafał Janiak. II Nagroda i 15 tysięcy złotych trafiły do Katarzyny Brochockiej.

– Cieszę się, że znalazło się tylu zdolnych kompozytorów. Jury miało ogromny problem, by podjąć ostateczną decyzję – stwierdził Krzysztof Penderecki, przewodniczący jury. – Chciałbym osobiście pogratulować obojgu kompozytorom znakomitego przygotowania, wielkiego profesjonalizmu i wykorzystania, jak często mówię, najwspanialszego instrumentu jakim jest ludzki głos, a także znakomitego skomponowania wszystkich partii wokalnych. Gratuluję Panu Rafałowi Janiakowi, laureatowi Grand Prix finału konkursu na operę „Człowiek z Manufaktury". Mam nadzieję, że II Nagroda przyznana Pani Katarzynie Brochockiej nie będzie dla niej zbyt wielkim rozczarowaniem. Jeszcze raz życzę Państwu dalszych wspaniałych sukcesów, wytrwałości, konsekwencji, ale też ogromnej osobistej satysfakcji z tego, co Państwo tworzycie. Będę czekać z wielkim zainteresowaniem na prawykonanie całej opery w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Prapremiera całości dzieła odbędzie się w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku zostanie przygotowana premiera wersji plenerowej opery na terenie „Manufaktury" w Łodzi. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka i scenarzystka, tłumaczona na kilkanaście języków, wystawiana w Polsce i za granicą.

W III etapie konkursu jury obradowało w składzie: prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, przewodniczący, prof. dr hab. Urszula Kryger – dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi, Elżbieta Penderecka – prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Vladimir Kiradjiev – dyrygent, kierownik muzyczny koncertu finałowego konkursu „Człowiek z Manufaktury", Aleksander Laskowski – krytyk operowy, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, dr hab. Maciej Tworek – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin Piotrowski.

Organizatorem konkursu jest Teatr Wielki w Łodzi, a mecenasem i fundatorem nagród – łódzka „Manufaktura", znajdująca się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

___

Podczas finałowego koncertu w Teatrze Wielki w Łodzi odbyło się głosowanie widzów na najlepsza ich zdaniem kompozycję. Oddano 380 ważnych głosów. Nagroda Publiczności Operowej trafiła do Rafała Janiaka.

___

W maju 2016 roku dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi i Manufaktury ogłosiła konkurs kompozytorski na skomponowanie opery zatytułowanej "Człowiek z Manufaktury", do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Jury ostatecznie postanowiło dopuścić do II etapu konkursu kompozycje 4 autorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka.

5 stycznia 2017 r. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyło się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery "Człowiek z Manufaktury" z udziałem solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. W koncercie gościnnie wystąpiła Małgorzata Walewska.

Do III etapu konkursu przeszło dwoje kompozytorów. Zgodnie z regulaminem konkursu jednego twórcę wybierała Publiczność, a drugiego wskazało Jury. Najwięcej głosów publiczności w tym etapie konkursu otrzymała Katarzyna Brochocka. Jury wybrało do finału kompozycję Rafała Janiaka.

24 września o godzinie 17:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się specjalny koncert, podczas którego rywalizowali z sobą finaliści konkursu: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak. Publiczność zgromadzona w teatrze wysłuchała I aktu opery w wersji estradowej. W wykonaniu koncertu wzięli udział soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva. W głównych partiach wystąpili: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański w kompozycji Rafała Janiaka), Aleksander Kunach (Poznański w kompozycji Katarzyny Brochockiej) i Wojciech Pszoniak (Przybysz).

Libretto opery "Człowiek z Manufaktury" nawiązuje do historii Łodzi, przywołując niezwykłą postać „króla bawełny" Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, który budował w Łodzi fabryki i pałace. W jednym z nich mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jest to największa fabrykancka rezydencja w Europie. Poznański był bezwzględny dla pracowników, ale równocześnie opłacał budowę szkół i szpitali. Gdy zmarł w 1900 roku, pozostawił po sobie majątek o wartości ponad 7 milionów rubli.

(-)
Materiał Opery
11 października 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia