Rampa dla dzieci

"O dwóch takich, co ukradli księżyc" - reż. Cezary Domagała - Teatr Rampa w Warszawie

Premiera musicalu O dwóch takich co ukradli księżyc inaugurująca obchody Jubileuszu 40-lecia Teatru Rampa została zaplanowana na 27 marca nieprzypadkowo. Międzynarodowy Dzień Teatru to idealna data dla podkreślenia dokonań Teatru Rampa i jego twórczości dla dzieci. Nasze propozycje kierowane do nich, znane są warszawskiej publiczności już od 15 lat! Rocznie spektakle ogląda ok. 50 tys dziewcząt i chłopców. Głównym autorem i reżyserem repertuaru dla Młodego Widza jest Cezary Domagała kierujący Sceną Dzicięci-Młodzieżową.

Spektakle dziecięce początkowo w historii Teatru Rampa pojawiały się sporadycznie. Prawdziwy rozkwit tych propozycji nastąpił po roku 2000. Najdłużej granym były niewątpliwie Zwierzęta Doktora Dolittle w reż. Jerzego Bielunasa z muzyką Tomasza Łuca (premiera 1997).

Była to pierwsza bajka muzyczna skierowana do młodszych dzieci wystawiana nieprzerwanie przez 11 lat! Ten barwny, muzyczny spektakl na oścież otworzył drzwi Rampy dla dziecięcej publicznośći, która przybywając coraz tłumniej, stworzyła potrzebę większej ilości takich propozycji. Po raz pierwszy również w historii przedstawień dziecięcych nagrano samodzielną płytę z piosenkami z tego spektaklu.

Później przyszła pora na musicale familijne – rozśpiewane i roztańczone przedstawienia dla dzieci i rodziców. Pierwszym z nich była Złota kaczka (premiera 2005) roku z muzyką rozpoczynającego swoją karierę Piotra Rubika, w reżyserii Jana Szurmieja. Spektakl szybko zdobył sławę wieloobsadowego profesjonalnego musicalu dla dzieci z ciekawymi piosenkami, które w dodatku... można było dosłownie zabrać ze sobą do domu! To przedstawienie zapoczątkowało bowiem zwyczaj wydawania programów do spektakli dziecięcych razem z płytą.

Tę tradycję kontynuowały musicale pozostałe do dziś w repertuarze: Tajemniczy Ogród, Pinokio, W Pogoni za bajką oraz Awantura o Basię reżyserowane przez Cezarego Domagałę.

Ten uznany reżyser i twórca wielu adaptacji scenicznych znanych książek dla dzieci został w 2012 roku kierownikiem Sceny Dziecięco-Młodzieżowej, tworząc całkowicie jej repertuar. Warto tu wspomnieć o wprowadzonych z jego inicjatywy niedzielach familijnych, które z racji rosnącego zainteresowania szybko przekształciły się w weekendy familijne – sobotnio-niedzielne wystawienia spektakli dla rodzin z dziećmi, które do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

W sezonie 40-lecia Teatru Rampa repertuar Sceny Dziecięco-Młodzieżowej wzbogacił się już o musical wyprodukowany przez Fundację Ireny Kwiatkowskiej Wanna Archimedesa autorstwa Krzysztofa Jaślara i Krystyny Kwiatkowskiej oraz prapremierę adaptacji opowiadania prof. Leszka Kołakowskiego Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca w reż. Cezarego Domagały z muzyką Krystyny Kwiatkowskiej.

Mamy nadzieję, że kolejna propozycja tej dynamicznie rozwijającej się sceny - musical "O dwóch takich co ukradli księżyc" - nie tylko zainteresuje dziecięcą publiczność, ale także zapozna ją ze specyfiką teatru i wszystkimi ważnymi osobami tworzącymi to wyjątkowe przedstawienie.

 

Agnieszka Wyszomirska
Materiał Teatru
9 marca 2015
Portrety
Cezary Domagała

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia