Raporty podsumowujące działanie TR Warszawa w latach 2017-2023

Natalia Dzieduszycka - p.o. dyrektora TR Warszawa

31 sierpnia 2023 roku zarządzanie TR Warszawa kończy obecna dyrektorka, Natalia Dzieduszycka, która objęła stanowisko Teatru w sierpniu 2019 roku. Do zespołu dołączyła wcześniej – we wrześniu 2017, jako zastępczyni dyrektora TR Warszawa ds. organizacyjno-finansowych, później p.o. dyrektora TR Warszawa.

W czasie kadencji Natalii Dzieduszyckiej oraz jej zastępcy – dyrektora ds. artystycznych Grzegorza Jarzyny – powstało 29 premier, zagrano 743 spektakle w Warszawie oraz 130 na wyjeździe, które obejrzało łącznie 106 491 widzów. Przedstawienia zrealizowane przez zespół TR Warszawa były prezentowane 71 razy na najważniejszych festiwalach i w najpopularniejszych ośrodkach teatralnych w Polsce i na świecie. W TR Warszawa pracowali czołowi europejscy reżyserzy, tacy jak: René Pollesch („Kalifornia / Grace Slick"), Kornél Mundruczó („Cząstki kobiety") i Luk Perceval („3SIOSTRY"). Teatr angażował się także w projekty artystyczno-społeczne, jakimi były „Wesele na Bródnie" Pawła Althamera czy cykl wydarzeń „Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji".

Zespół artystyczny TR Warszawa współtworzył międzynarodowe produkcje, m.in. spektakl Grzegorza Jarzyny „Dwa miecze" (koprodukowany z chińską firmą Propel Performing Arts and Media i Szanghajską Akademią Teatralną) czy „Wracać wciąż do domu" w reż. Magdy Szpecht (koprodukowany z Festival / Tokyo oraz Instytutem Adama Mickiewicza).

Kolejnym ważnym punktem działalności teatru był Debiut TR – nowatorski program współpracy z młodymi twórcami i twórczyniami, powołany przez Grzegorza Jarzynę w 2015 roku. W ramach programu zrealizowanych zostało 7 premier.

Największym wyzwaniem tego okresu okazała się trwająca od marca 2020 roku pandemia koronawirusa. TR Warszawa rozwinął wówczas nowe formy działalności. Odpowiedzią na kryzys była wizja teatru przyszłości, realizowana w przestrzeni hybrydowej, na przecięciu internetu i tradycyjnej sztuki scenicznej. Jej sercem stał się projekt TR Online. W sumie na specjalnie stworzonej platformie zaprezentowanych zostało 138 wydarzeń online, w tym 13 transmisji spektakli na żywo.

TR Warszawa to także działania edukacyjne prowadzone metodami pedagogiki teatru, które dają możliwość głębszego, bardziej aktywnego kontaktu z teatrem. Zespół Edukacji TR Warszawa realizuje projekty i profilowane programy warsztatowe dla wszystkich grup wiekowych, spotkania, prelekcje oraz wydarzenia partycypacyjne.

Niniejsze raporty – podsumowujący działania artystyczne oraz raport-opinia z audytu zamknięcia okresu zarządzania przez obecną dyrekcję w latach 2017-2023 – zawierają najważniejsze składowe działalności Teatru w latach 2017-2023.

(-)
Materiał TR Warszawa
31 sierpnia 2023
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia