Razem z Szurmiejem odchodzi pewna epoka

mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska

- Śmierć Szymona Szurmieja to wielka strata dla polskiej kultury. Był człowiekiem, który całe życie poświęcił twórczości artystycznej - aktorskiej, reżyserskiej. Miał na swoim koncie wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych; wyreżyserował wiele fantastycznych spektakli. Ale najważniejsze, że przez całe życie dbał o obecność kultury żydowskiej w kulturze polskiej. O jej obecność, która kiedyś była znaczącą częścią polskiej kultury, a - po Holokauście i wielkich migracjach po 1945 roku - przybrała w istocie rzeczy wymiar symboliczny - powiedziała Omilanowska.

Zwróciła uwagę, że Szurmiej dbał o to, aby "ten symbol trwał w świadomości Polaków i aby istniał teatr grający w języku jidysz, żeby na mapie świata istniało takie miejsce jak Teatr Żydowski im. Idy Kamieńskiej". - Wraz z nim odchodzi pewna epoka. Liczę na to, że jego dorobek znajdzie godnych kontynuatorów - powiedziała minister kultury.

Aktor Henryk Rajfer, od lat 70. związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie ocenił, że odszedł ostatni aktor, który mógł grać w języku żydowskim. Zwrócił też uwagę na zasługi społeczne, artystyczne. - Takich ludzi już w Polsce nie ma - powiedział.

Przyznał, że śmierć Szurmieja go zaskoczyła. - Nie przypuszczałem, bo trzymał się świetnie, choć od stycznia opadł trochę z sił. Zastępowałem go we wszystkim w czym mogłem, ale dużo nie mogę, taki jak on nie będę. Byłem z nim bardzo zżyty, bo współpracowałem z nim od 1973 roku - powiedział.

- Szymon Szurmiej był dumny z tego, że jest Żydem. Nigdy nie zapominał o swoich korzeniach, w bardzo trudnych czasach walczył dla kultury żydowskiej. Był człowiekiem, z którym czasem można było się nie zgadzać, ale on zawsze pamiętał kim jest. Był ciepłym człowiekiem, pamiętam jego uśmiech i zawsze kończyliśmy rozmowę z dowcipem - powiedział PAP naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

 

(-)
(PAP)
17 lipca 2014
Portrety
Szymon Szurmiej

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia