Refleksje i niepokoje Alicji K.

"Sejm dla ciekawskich i początkujących" - aut. Alicja Kocurek - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę ilustracji Alicji Kocurek Sejm dla ciekawskich i początkujących. Wernisaż odbędzie się w piątek, 9 listopada o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Alicja Kocurek ukończyła Wydział Grafiki Warsztatowej w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom pod kierunkiem prof. Jana Szmatlocha). Uprawia głównie ilustrację książkową, projektuje również plakaty teatralne oraz scenografie do filmów animowanych; zajmuje się też interaktywną grafiką dla stron internetowych, a pierwsza zilustrowana przez nią gra planszowa Odyseja właśnie wchodzi do sprzedaży. Jako scenograf współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie w Katowicach, dla którego stworzyła dekoracje i lalki do wielu spektakli.

Autorka ilustracji do książek: Magiczna Harfa - legendy irlandzkie, Sejm dla ciekawskich i początkujących, Panna i Smok, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, jest laureatką dwu edycji konkursu Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci (2012 i 2010).

W katalogu trwającej właśnie poplenerowej wystawy w stołecznej Galerii Quadrilion czytamy: (...) Pamięta, że jako dziecko mogła zachwycać się jedną ilustracją przez wiele godzin. Szybko zrozumiała, że kiedyś sama chciałaby takie ilustracje tworzyć. Wybór studiów (...) był oczywisty. Jej życiową inspiracją była Iwona Chmielewska – artystka, która podniosła do rangi sztuki ilustrację książkową, sprawiła, że bez ilustracji tekst (...) niemal nie istniał. Dla Kocurek książka jest obiektem artystycznym, dziełem samym w sobie. Głównym odbiorcą jej sztuki jest dziecko, które jak twierdzi Alicja, należy traktować podobnie jak dorosłego, świadomego odbiorcę. „Ilustracje powinny w dziecku pozostawiać refleksje i niepokoje, powinny zmusić je do zatrzymania się.

Pamiętam, że jako dziecko z przejęciem oglądałam ilustracje do „Alicji w krainie czarów" namalowane przez słowackiego artystę Dušana Kállaya". (Toskańskie en plein air, red. Artur Cieślar, Michał Matuszewski. Warszawa 2018).

Warto dodać, że Alicja Kocurek jest autorką plakatu do 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
8 listopada 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia