Refleksyjny spektakl familijny

"Przyjazne dusze" - reż: Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie

"Przyjazne dusze", najnowsze przedstawienie Teatru Polskiego, to lekka, ciepła i dobrze zrobiona komedia z pozytywnym przesłaniem

Dom pod Londynem. Na kanapie siedzi mężczyzna - Jack, pisarz powieści kryminalnych (świetny Zbigniew Filary). Dookoła chodzi bezustannie, paplając, jego żona Susie (Małgorzata Iwańska). Z pozoru codzienna sytuacja. Dopiero po chwili dowiadujemy, się, że bohaterowie są duchami. Zginęli tragicznie, topiąc się we włoskim jeziorze, a potem nie zostali wpuszczeni do raju, ponieważ pisarz jest ateistą. Wrócili więc do swojego starego domu, gdzie nie mają nic do roboty.

Sytuacja zmienia się, kiedy w domu pojawia się młoda para - Simon (Marek Żerański) i Marry Webster (Sylwia Różycka). On początkujący pisarz, ona spodziewająca się dziecka żona. Okazuje się, że młody jest fanem twórczości pisarza, małżeństwo decyduje się wynająć dom. Początkowo duchy nie są zadowolone, że ktoś zakłóci ich spokój. Jednak z czasem zaczynają kochać rodzicielską miłością swoich lokatorów i postanawiają im pomóc. Dzięki temu sami się zmieniają. Zdają sobie sprawę z tego jak wiele w codziennym pędzie życia stracili. W kulminacyjnej scenie, kiedy Mary rodzi dziecko, pisarz zaczyna się modlić. Dzięki temu oboje zyskują bilet do królestwa niebieskiego, wszystko kończy się szczęśliwie.

Najzabawniejsze sytuacje tworzą jednak postaci drugoplanowe - agent nieruchomości (Jacek Piotrowski) i specyficzna żałobna teściowa (Małgorzata Chryc - Filary). Nie do przecenienia jest też rola Anioła Stróża (świetna Lidia Jeziorska), który za życia był nauczycielką chemii. Niestety podczas lekcji wysadził się w powietrze wraz z połową klasy. W nawiedzonym domu zjawia się w tweedowej garsonce, ze złotym telefonem komórkowym. Stwarza masę zabawnych sytuacji, ale jednocześnie pomaga bohaterom.

Znakomicie zagrana sztuka nie jest tylko czysta farsą. Nie brakuje refleksji i wzruszeń. W efekcie otrzymujemy sprawnie zrobiony, lekki i przyjemny spektakl. W sam raz na kulturalny wieczór w teatrze dla całej rodziny.

"Przyjazne dusze". Reż. Stefan Szaciłowski, Obsada: Zbigniew Filary, Małgorzata Iwańska, Jacek Piotrowski, Marek Żerański, Sylwia Różycka, Małgorzata Chryc - Filary i Lidia Jeziorska. Premiera: Teatr Polski, 27 marca 2010.

Anna Łukaszuk
Gazeta Wyborcza Szczecin
30 marca 2010

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia