Rejestracja monodramu Jowity Budnik

"Rachela" - według „Pism z getta warszawskiego" Racheli Auerbach

19 września o godz. 20:20 premierowo na antenie TVP Kultura. Inscenizacji tekstów Racheli Auerbach podjęła się reżyserka Iwona Siekierzyńska.

W tytułowej roli obsadziła wielokrotnie nagradzaną Jowitę Budnik, uhonorowaną w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach za rolę w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali" w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Spektakl powstał na podstawie dziennika czasów zagłady. Jego autorka przez długi czas prowadziła przy ul. Leszno 40 w Warszawie kuchnię, gdzie - wydając posiłki - konfrontowała się z ludzkimi dramatami warszawskiego getta. Dlatego to właśnie kuchnia stała się miejscem akcji monodramu. W niej spotykają się dwa światy - ten z Getta i dzisiejszy. Stąd Rachela Auerbach opowiada historie z czasów okrucieństwa, a z jej niezwykłej relacji pobrzmiewa lęk o przyszłość ludzkości.

Uroczysta premiera spektaklu odbyła się 14 kwietnia 2017 r. w Teatrze Studio w Warszawie w związku z 74. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Emisja w TVP Kultura poprzedzona będzie rozmową Wojciecha Majcherka z Jowitą Budnik i Iwoną Siekierzyńską.

(-)
Materiał TVP
16 września 2017

Książka tygodnia

Gilliamesque
Wydawnictwo Planeta
Terry Gilliam

Trailer tygodnia