Rekonstrukcja dwóch rzeczywistości

Jest rok 1978. Rok lotu w kosmos pierwszego polskiego astronauty, rok piłkarskich mistrzostw świata w Argentynie, rok zdobycia Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz, rok wyboru Polaka na papieża, rok pierwszego bliskiego spotkania trzeciego stopnia z UFO zarejestrowanego w Polsce. Ale to będzie tylko tło naszej opowieści. Interesuje nas zupełnie inna historia, mniej znana, bo fikcyjna.

Oto po sukcesie pierwszej części Star Wars prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji Maciej Szczepański wpada na pomysł, by delegacja polskiej telewizji, organizacji partyjnych i młodzieżowych pojechała do producentów z Hollywood, żeby lobbować na rzecz superprodukcji pod tytułem Polish Wars, wielkiego fresku historycznego o naszych zrywach narodowowyzwoleńczych. Delegacja pieczołowicie przygotowuje się do tej misji, a potem leci za ocean i walczy o wizerunek kraju, o zainteresowanie mediów, aktorów, rekinów finansowych. Po drodze odwiedza oczywiście naszych piłkarzy („orły Górskiego") w Argentynie.

Opowiemy o zderzeniu dwóch światów: PRL późnego Gierka i Ameryki ery disco.

Zrekonstruujemy dwie rzeczywistości, przyjrzymy się obyczajom tamtej epoki, zastanowimy się, jak jedno społeczeństwo rozumiało drugie, jak kapitalizm przeglądał się w socjalizmie. Z jednej strony będzie to przypomnienie barwnego skontrastowanego świata, z drugiej – lekcja historii najnowszej.

Relacje z warsztatów od 25 czerwca na naszym blogu lwt2018.bagatela.pl.

Prapremiera: 7 lipca 2018, Scena na Sarego 7

(-)
Materiał Teatru
14 lipca 2018

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia

Maskarada – Międzynaro...