Rekonstrukcja życia po życiu

Falkowski wyróżniony- „Stara kobieta..." na „Klasyce Żywej"

Reżyser Jakub Falkowski, jeden z ważniejszych reprezentantów młodego pokolenia twórców teatralnych, za zrealizowany w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej debiutancki spektakl „Stara kobieta wysiaduje" Różewicza został wyróżniony w konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

Falkowski jest także performerem, scenografem, twórcą video projekcji i instalacji. Ukończył aktorstwo i reżyserię na krakowskiej PWST oraz studia w zakresie intermediów na ASP w Krakowie. Brał udział w dwóch projektach Roberta Wilsona, czołowego awangardzisty amerykańskiego, który w teatrze używa szerokiej gamy środków artystycznych, łącząc ruch, taniec, malarstwo, światło i dźwięk, rzeźbę, muzykę i tekst, przy czym elementy te zespalają się w doskonale jednolitą całość. Jego wizje mają wielką siłę estetyczną i emocjonalną, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności na świecie. Tworzy nadając kierunki teatralnym poszukiwaniom i inspirując młodych twórców. Z Falkowskim realizowali inscenizacje dla Teatru Dramatycznego oraz Opery Narodowej w Warszawie. Wilson zaprosił Falkowskiego na warsztaty do Center for Arts w Watermill pod Nowym Jorkiem. Dyplom uzyskany tam przez młodego artystę „Metoda pracy z aktorem Roberta Wilsona" wyróżniono w konkursie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Od ośmiu lat Falkowski tworzy akcje performance pokazywane na festiwalach w Polsce i Europie. Realizuje także oprawy multimedialne spektakli, opracowuje scenografie i projekcje video, pojawia się na scenach jako aktor. M.in. przyczynił się do zrealizowania „Księżniczki na opak wywróconej" Calderona, w Nowym Teatrze w Słupsku, „Śmierci komiwojażera" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, „Dobrych wiadomości" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, „Filozofii w buduarze" i „Amoku mojej dziecinadzie" w Teatrze Nowym w Krakowie, „Śmierci pracownika" w Teatrze Polskim w Poznaniu. W Krakowie przygotował sensualny happening „Ślepy spacer", performance „Angel's Wing" w Gdańsku oraz „Dreaming for art" i „Dialogue" w Barcelonie, a także kilka innych.

Falkowski za rok na organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej 3. Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie, którego część stanowić będzie Multimedia Szajna Festiwal, przygotowuje projekt o roboczym tytule „Profil pośmiertny". Podejmuje w nim problematykę wirtualnej pamięci, generowania bytów w oparciu o  faktyczne dane i cyfrową spuściznę pozostawioną przez zmarłego użytkownika internetu. Dokonując rekonstrukcji swoistego „życia po życiu" prowadzonego już bez świadomego udziału człowieka, na podstawie zdefiniowanych wcześniej jego preferencji i zachowań w sieci internetowej.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
3 grudnia 2015
Portrety
Jakub Falkowski

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia