Rekrutacja do aktoRstudio

Właśnie wystartował nabór do Studium aktoRstudio - szkoły aktorskiej, którą sześć lat temu założyła Roma Gąsiorowska.

Marzysz o filmowej przygodzie? Przygotowujesz się do egzaminów na państwowe uczelnie teatralne lub filmowe, a może zwyczajnie fascynują Cię techniki, które aktorzy stosują by wcielić się w rolę? Niezależnie od odpowiedzi - ta szkoła jest właśnie dla Ciebie!

Gąsiorowska nie ukrywa, że aktoRstudio nastawione jest przede wszystkim na osoby, które wiążą z aktorstwem filmowym poważne plany. Z myślą o nich opracowała własną metodę nauczania, opartą na naturalności, samoświadomości przed kamerą, a przede wszystkim na intensywnej praktyce. Zajęcia odbywają się w małych, maksymalnie kilkunastoosobowych grupach, w kilkugodzinnych blokach weekendowych (tym sposobem z wiedzy i doświadczenia opiniotwórczej kadry mogą skorzystać także osoby mieszkające poza Warszawą) i często bazują na emocjach i doświadczeniach kursantów.

Bogaty wybór zajęć

Roma Gąsiorowska słynie z indywidualizmu i bezkompromisowości. Te cechy widać także w harmonogramie zajęć i warsztatów przygotowanych w ramach roku akademickiego 2017/2018.

Każdy rok to nowe osobowości czyli zupełnie inne wyzwania, ale za każdym razem przekonuję się, że nawet głęboko skrywane pasje i umiejętności, pod wpływem odpowiedniego impulsu, ujrzą światło dzienne - mówi aktorka - dlatego program opracowujemy tak, by każdy miał możliwość nie tylko podszlifować już posiadane umiejętności, ale przede wszystkim wydobyć z siebie to ukryte COŚ, co uwiedzie potem reżysera castingu i widza w sali kinowej.

Program obejmuje więc m.in. szereg technik aktorskich opracowanych przez takich mistrzów, jak Aleksander, Stella Adler, Czechow, Grotowsky czy Lee Strasberg. Nie zabraknie zajęć z budowania roli w filmie, pracy na tekście współczesnym czy pracy z emocjami. Studenci dowiedzą się też sporo na temat metody dramy, body language oraz art-coachingu. Kadra Gąsiorowskiej uzbroi ich także w techniki walki ze stresem czy kontroli ciała i emocji w pracy nad rolą. Wartość dodana aktoRstudio to nazwisko samej założycielki - otwiera ono drogę do castingów, jak choćby w przypadku absolwentki sprzed kilku lat - Elizy Rycebel. Aktorka otrzymała główną rolę w Obietnicy, obsypanej nagrodami koprodukcji polsko-duńskiej, wyreżyserowanej przez Annę Kazejak.

Plejada gwiazd w kadrze

Niezaprzeczalnym atutem szkoły jest nauczająca w niej kadra, złożona tylko i wyłącznie z praktykujących aktorów teatralnych i filmowych, reżyserów, reżyserów castingów czy scenarzystów. Nie ma co ukrywać - gdyby lista nazwisk wykładowców zatrudnionych w Studium aktoRstudio była obsadą filmu, z pewnością byłby to kasowy przebój wszech czasów. Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Michał Żurawski, Maria Seweryn, Leszek Stanek, Przemysław Bluszcz, Aleksandra Popławska, Roma Gąsiorowska - te osobowości działają jak magnes. Jednak kluczem, którym aktorka posługuje się angażując kolejnych kolegów z branży, nie jest PR power ani stopień zażyłości, a profesjonalizm.

- Nie wierzę w teoretyczne zdobywanie wiedzy. To może działać w innych dziedzinach, ale na pewno nie w aktorstwie. Osoby, które trafiają do kadry mojej szkoły to doświadczeni aktorzy, od których młodzi ludzie mogą się wiele nauczyć. Nie tylko w kwestii rzemiosła, ale także życiowo. Kształtując aktorski warsztat - kształtujemy osobowość. Dlatego współpracuję tylko z ludźmi, do których mam 100% zaufania, których podziwiam i szanuję - opowiada Roma.

Rekrutacja

Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 trwa. Jak w poprzednich latach, także teraz zostaną zorganizowane dwa rodzaje kursów: aktorski i przygotowujący do egzaminów na uczelniach państwowych. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Warszawy, w małych grupach.

- Stawiamy na indywidualne podejście do każdego studenta. bo najważniejsze w zawodzie aktora, to osobowość, otwarcie, dyscyplina, pokora i przebojowość. Każdy jest na innym etapie świadomości siebie, chcemy wam podpowiedzieć w którą stronę powinniście się rozwijać - komentuje Gąsiorowska.

Niezależnie od tego, o którym kursie myślisz, czekają Cię dwa etapy rekrutacji. W pierwszym wysyłasz maila zgłaszającego Twoją kandydaturę na kursy na adres biurostudium@gmail.com. W odpowiedzi dostaniesz formularze zgłoszeniowe do uzupełnienia. Ten etap będzie trwał do połowy września. W kolejnym zostaniesz zaproszony na trwającą 45 - 60 min indywidualną rozmowę kwalifikacyjną. To ta faza rekrutacji jest decydująca - należy w niej wykonać kilka prostych zadań aktorskich, które pomagają ocenić predyspozycje i fotogeniczność kandydata. Ten swoisty test predyspozycji odbywa się bezpośrednio lub przez Skype - to rozwiązanie dogodne dla osób spoza Warszawy.

(-)
Informacja nadesłana
11 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia