"Remus" według kaszubskiej powieści Majkowskiego

Premiera spektaklu już dziś w gdańskim Teatrze Miniatura

- Utwór Majkowskiego, który uważam za literaturę wysokiej próby, od pierwszych zdań skłania do rozmowy o tożsamości naszego, kaszubskiego regionu. Stawia pytanie, czy np. możemy sobie wyobrazić to, że za 100-200 lat nikt nie będzie mówił po kaszubsku - powiedział autor adaptacji i dramaturgii w przedstawieniu Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury.

Podkreślił, że sztuka nie jest jednak skierowana wyłącznie do społeczności kaszubskiej i widzów identyfikujących się z kulturą Kaszub. - Powiedziałbym nawet, że jest wręcz odwrotnie. Adresatem jesteśmy my wszyscy, także pod względem wiekowym: przedstawienie to jest czytelne na różnych poziomach zarówno dla dzieci, jak i osób starszych - nadmienił.

Wicza-Pokojski ocenił, że Majkowski pisał swoją powieść nie tak jak romantycy "ku pokrzepieniu serc", ale głównie "ku przestrodze". - Autor "Życia i przygód Remusa" uważa bowiem, że to od nas samych zależy, na ile dana kultura, w tym przypadku kaszubska, jest w stanie przetrwać - wyjaśnił.

- Pomysł inscenizacyjny tego spektaklu polega na tym, że historia Remusa jest opowiadana, a nie pokazywana i ilustrowana. Słowem kluczem przewijającym się przez całe przedstawienie jest zwrot "wyobraź sobie". To oznacza, że nie pokazujemy wprost np. rzeki, lasu, czy wędrówki bohatera, ale odwołujemy się w tym miejscu do wyobraźni widza - powiedział Wicza-Pokojski.

W spektaklu zagra jedenaścioro aktorów. Gościnnie wystąpi także urodzona w Sierakowicach na Kaszubach znana aktorka Danuta Stenka. Na nagraniu filmowym pod koniec spektaklu przeczyta ona po kaszubsku legendę z książki Majkowskiego o walce dobrego ducha Ormuzda i złego ducha Arymana.

Z powodu remontu w Teatrze Miniatura spektakl "Remus" wystawiony zostanie w jednej z sal Europejskiego Centrum Solidarności.

"Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie główna epopeja literatury kaszubskiej.

Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę; jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem. W wędrówce bohaterowi towarzyszy wierny przyjaciel, grajek Trąba. Akcja książki dzieje się pod koniec XIX wieku.

Książkę Majkowskiego w latach 60. ub. wieku spolszczył Lech Bądkowski. Powieść przetłumaczono także na angielski, francuski i niemiecki.

Reżyserem spektaklu "Remus" jest Remigiusz Brzyk, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1995) i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1998), gdzie studiował na roku prowadzonym przez Krystiana Lupę.

W 1996 r. asystował Lupie przy inscenizacji "Rodzeństwa" Thomasa Bernharda (Stary Teatr w Krakowie). Jako reżyser zadebiutował dwa lata później przedstawieniem "Foma" według Fiodora Dostojewskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od tego czasu zrealizował kilkadziesiąt spektakli na najważniejszych scenach w Polsce. Przedstawienie "Remus" będzie pierwszą realizacją Brzyka w teatrze lalkowym.

Wicza-Pokojski pełni funkcję dyrektora Teatru Miniatura od listopada 2011 r. Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 1991 r. założył autorski Teatr Wiczy, w którym zrealizował ponad 20 spektakli - scenicznych i plenerowych. W latach 1994-97 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce - Teatr Mały. W gdańskiej Miniaturze Wicza-Pokojski wyreżyserował spektakl "Baltic. Pies na krze", który miał premierę w grudniu 2012 r. W 2013 r. zrealizował zaś "Brzydkie kaczątko", na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena.

(-)
(PAP)
25 października 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia