Requiem Verdiego na początek

"Requiem" - reż. Laco Adamik - Opera Krakowska

Koncert z elementami teatru - czyli "Requiem" Giuseppe Verdiego - będzie pierwszą w tym sezonie premierą Opery Krakowskiej

Udział w nim weźmie ponad 180 artystów: orkiestra, trzy chóry, w tym operowy, Capelli Cracoviensis i Katedry Wawelskiej, oraz soliści: Katarzyna Oleś-Blacha, Anna Lubańska, Vasyl Grokholskyi, Tomasz Kuk, Volodymir Pankiv, Bartosz Urbanowicz. Za pulpitem dyrygenckim stanie Tomasz Tokarczyk, zaś kierownictwo artystyczne objęli: Laco Adamik, Barbara Kędzierska, Bogusław Nowak.

- Requiem Verdiego jest najpiękniejszą mszą chrześcijańską za zmarłych. Muzyka będzie tu głównym bohaterem, dodaliśmy do niej jedynie elementy teatru, takie jak światło czy dekoracja - mówi Laco Adamik, główny reżyser Opery Krakowskiej.

- Nie będzie to udramatyzowana wersja Requiem, tylko koncert z odpowiednim oświetleniem - mówi Tomasz Tokarczyk, dyrygent. - Marzyłem o wykonaniu tego utworu. I w piątek w nim wreszcie zadebiutuję - dodaje.

Po dwóch prezentacjach w piątek i w sobotę koncert wystawiony zostanie jeszcze dwa razy, w kwietniu. Budżet przygotowania "Requiem" wynosi 200-300 tys. zł. 50 proc. tej sumy pokryje gmina Kraków. To pierwsza współpraca Opery Krakowskiej, finansowanej przez marszałka, z gminą. Miasto będzie też wspierać następne przedsięwzięcia Opery.

Do końca sezonu odbędą się jeszcze trzy premiery: w grudniu "Eugeniusz Oniegin" w reżyserii Michała Znanieckiego z Mariuszem Kwietniem, solistą Metropolitan Opera w Nowym Jorku w tytułowej roli; w marcu musical rodzinny "Mały lord" w reżyserii Janusza Szydłowskiego, zaś w czerwcu "Bal maskowy" przygotowany przez Krzysztofa Nazara.

- Nie zapowiadamy jeszcze kameralnych produkcji, bo nie wiemy, czy nas na nie będzie stać - mówi dyrektor Bogusław Nowak. - W przyszłym roku mamy otrzymać dotację o 2 miliony mniejszą niż w roku 2010 i 2008, czyli niecałe 16,1 mln zł. Dopada nas kryzys, ale ja cały czas mam nadzieję, że nasza dotacja będzie większa - dodaje.

Zanim kolejna premiera przyciągnie widzów, w przyszłym miesiącu w Operze Krakowskiej odbędzie się wiele ciekawych imprez. Już 6 listopada Jadwiga Romańska, wieloletnia gwiazda tej sceny, będzie promować swoją płytę; 10 listopada artyści teatru z Koszyc wystawią operę "Wesele Figara"; zaś w połowie listopada rozegra się Konkurs Operetkowo-Musicalowy im. Iwony Borowickiej.

(AMS)
Dziennik Polski
27 października 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia