Retransmisja baletu romantycznego w Multikinie

„Giselle" - muz. Adolphe Adam - chor. Patrice Bart i Jewgienij Poliakow - Opéra National de Paris

Już 27 kwietnia KinoMaestro.pl pokaże w sieci Multikino romantyczny balet „Giselle" do muzyki Adolphe'a Adama.

Będzie to spektakl przygotowany przez najlepszy zespół baletowy świata – tancerki i tancerzy Opéra national de Paris. „Giselle" miała zresztą swoją światową prapremierę na historycznych deskach tego teatru, czyli w nieistniejącym już budynku Académie royale de musique. Retransmitowany spektakl jest grany w eklektycznym Pałacu Garniera w Paryżu.

Francuski balet fantastyczny „Giselle" to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie. Wiejska dziewczyna Gizela zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Gizela umiera z rozpaczy i dołącza do wił – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem.

Paryski spektakl jest próbą odtworzenia prapremierowej choreografii tego dzieła, której autorami byli Jean Coralli i Jules Perrot. Rekonstrukcji podjęli się dwaj wybitni choreografowie: Patrice Bart i Jewgienij Poliakow. Na scenie zobaczymy też klasyczne kostiumy i dekoracje. W role Gizeli i Alberta wcielili się pierwsi soliści Paryskiej Opery Narodowej: Dorothée Gilbert i Mathieu Ganio.

Bilety można kupić tu: https://kinomaestro.pl/gramy/giselle/#seanse

Bartłomiej Majchrzak
Kino Maestro
24 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...