Retrospektywa Stanisława Tyma

"Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma" wystawa w Muzeum Karykatury 29 września - 26 listopada 2017

Od 29 września w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego będzie można oglądać prace Stanisława Tyma - aktora, reżysera, scenarzysty, autora skeczy kabaretowych i rysownika prasowego. Wystawa pt. "Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma" potrwa do 26 listopada.

Na ekspozycji w Muzeum po raz pierwszy zobaczymy mniej znaną szerszej publiczności twórczość rysunkową autora. Będą to głównie żarty drukowane w "Tygodniku Kulturalnym", gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w "Rzeczpospolitej" (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. Każda z nich stanowi błyskotliwy komentarz do wybranego fragmentu rzeczywistości, ubrany w pełen ironii humor artysty.

Wystawa przypomni również "Fotel. Potyliczny organ Tyma", kolumnę satyryczną od 2001 roku redagowaną przez autora w kilkudziesięciu numerach dziennika "Rzeczpospolita".

Pokaz dopełnią fragmenty tekstów, skeczy i form teatralnych, m.in. z czasów Studenckiego Teatru Satyryków oraz warszawskiego kabaretu Dudek, przykłady twórczości dramatycznej i kabaretowej pozwalające umieścić autora wśród twórców teatru absurdu.
Uroczysty wernisaż odbędzie się 28 września w siedzibie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Prace z kolekcji autora oraz ze zbiorów:
Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
oraz materiały prasowe

TYMEM DO PRZODU

Retrospektywa Stanisława Tyma
wystawa: 29 września - 26 listopada
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11, Warszawa
Kuratorka wystawy: Karolina Prymlewicz
Partner Muzeum Karykatury: Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury
Partnerzy wystawy: Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, Instytutu Badań Literackich PAN

___

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego - mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej - od XVIII-wiecznych po najnowsze.

(-)
Materiał Muzeum
15 września 2017
Portrety
Stanisław Tym

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia